Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce wprowadzić jednolite, obowiązuję dla całej Unii Europejskiej przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. Ponieważ w różnych krajach limity są różne, unijni urzędnicy chcą po prostu zakazu jazdy po alkoholu dla wszystkich.
Jak to wygląda obecnie? W Polsce można siąść za kółkiem mają 0,2 promila. U naszych czeskich i słowackich sąsiadów jest podobnie jak w projekcie unijnych urzędników – badanie alkomatem musi wykazać 0. W Anglii kierowcy mogą obawiać się kar dopiero po przekroczeniu 0,8 promila, w Włoszech, Grecji i Francji można mieć 0,5 promila. Niemcy również dopuszczają tę wartość, ale z wyjątkiem kierowców do 21 roku życia, kierowców zawodowych oraz takich, których posiadają prawo jazdy krócej niż dwa laty – w ich przypadku alkomat musi pokazać 0 promila.

Czy pomysł ETSC nie jest zbyt restrykcyjny? Unijni urzędnicy chcą oczywiście edukować i informować obywateli krajów członkowskich na temat skutków picia i jazdy po spożyciu alkoholu, ale są pewni swych racji. Czy Parlament Europejski przychyli się do propozycji ETSC? Tego jeszcze nie wiadomo.
Dopuszczalna ilość promili w organizmie kierowcy w naszym kraju to wspomniane 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Prawne skutki jazdy pod wpływem alkoholu są uzależnione m.in. od tego jakie dokładnie wartości promili wyświetli alkomat. W polskim prawie rozróżniamy dwie sytuacje.
Pierwsza to jazda po spożyciu alkoholu, kiedy kierowca we krwi ma pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu, co jest równoznaczne z wynikiem od 0,1 do 0,25 mg/l (dm3) w wydychanym powietrzu.
Źródło: YouTube / European Transport Safety Council
Druga to stan nietrzeźwości, czyli sytuacja, kiedy kierowca prowadzący pojazd ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli ponad 0,25 mg/l (dm3) alkoholu w wydychanym powietrzu.
Pierwsza sytuacja, czyli stan po spożyciu alkoholu, oznacza że kierujący pojazdem popełnił wykroczenie, z kolei stan nietrzeźwości traktowany jest jak popełnienie przestępstwa. Za wykroczenie po spożyciu alkoholu prowadzącemu pojazd grozi: utrata prawa jazdy i tym samym zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy lub dłużej (do 3 lat) ; kara grzywny od 50 zł do 5000 zł; kara pozbawienia wolności od 5 do 30 dni, 10 punktów karnych.
W przypadku popełnienia przestępstwa, czyli jazdy w stanie nietrzeźwości grozi: zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata; kara grzywny uzależniona od dochodów; kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2; grzywna od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; 10 punktów karnych.
W sytuacji spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu kary mogą być znacznie wyższe. Decyduje o tym sąd.