Muzeum Motocykli w Londynie zamknięte. Kolekcja trafi pod młotek

Po dwudziestu latach działalności Muzeum Motocykli w Londynie (London Motorcycle Museum) zamknęło swoje podwoje. Rosnące koszty czynszu i brak środków finansowych uniemożliwiły założycielowi i jego rodzinie utrzymanie placówki. 19 października 2019 roku na aukcję trafi większość z dwustu motocykli, które znajdowały się na stałej wystawie.

Fot. flickr.com

Właściciele muzeum jako główną przyczynę kłopotów podają szybko rosnące koszty wynajmu – miesięczny koszt opłat wzrósł o 100 procent w ostatnich latach. Założyciele szukali nowej lokalizacji w Londynie, ale nie mogli znaleźć takiej, która spełniłaby warunki niezbędne do prezentacji i przechowywania kolekcji, a jednocześnie była tańsza od obecnej.

Muzeum Motocykli w Londynie od dłuższego czasu zabiegało również o uzyskanie finansowania lub pomocy w opłaceniu czynszu, ale niestety bezskutecznie. Ponad połowa kolekcji należy do Billa Crosby, założyciela muzeum, który swojej pasji poświęcił życie.

Fot. flickr.com

Zebranie kolekcji niezwykłych jednośladów zajęło właścicielowi 65 lat, dlatego konieczność sprzedaży motocykli jest dla Billa Crosby’ego szczególnie bolesna. Muzeum zostało założone w 1999 roku i mieściło całą prywatną kolekcję 200 motocykli Crosby’ego, niektóre z 1907 roku.

Wśród największych rarytasów, które trafią pod młotek, znajduje się m.in. zabytkowy rower Bone Shaker z 1870 roku, motocykl Triumph, na którym Bruce Anstey wygrał TT w 2003 roku. Pozostałe godne uwagi pojazdy to słynne motocykle BSA, Goldstar i inne niegdyś znaczące, a dziś rzadkie i poszukiwane marki.

%d bloggers like this: