Sztuczna inteligencja od Forda rozwiąże problem zakorkowanych miast?

Nawet jeśli poruszamy się po mieście na motocyklu, również dla nas zakorkowane arterie stanowią pewną niedogodność i uciążliwość, szczególnie gdy trafi się szeryf lub kilku kapeluszników, którzy starają się utrudnić przejazd motocykla pomiędzy samochodami. Jazda jakimkolwiek pojazdem w godzinach szczytu to męczarnia, a sytuacja przecież cały czas się pogarsza. Być może rozwiązaniem problemu jest pomysł Forda.

An Arbor to miasto w USA znajdujące się około 60 kilometrów od Detroit. To właśnie w An Arbor testowana jest sztuczna inteligencja w ramach platformy Ford City Insights. Co to oznacza?

Fot. Ford City Insights

Ford City Insights to przede wszystkim rozległa sieć czujników i danych spływających z wielu źródłem, a następnie analizowanych przez system. Informacje pochodzą z raportów policji, kamer drogowych, parkingów samochodowych, siedzi transportu miejskiego, itd. Ford City Insights na bieżąco przetwarza dane i reaguje na wykryte nieprawidłowości.

Platforma FCI składa się z czterech elementów: transportu, bezpieczeństwa, parkowania i modelu 3D, który służy jednocześnie do wizualizacji aktualnego stanu miejskich arterii. Sztuczna Inteligencja wskazuje ludzkiemu operatorowi wszystkie aktualne zagrożenia i podsuwa rozwiązania. Jeśli na przykład na jakimś odcinku drogi doszło do zatoru z powodu wypadku, SI zaproponuje ruch wahadłowy lub optymalny objazd – rozwiązanie które będzie najadekwatniejsze uwzględniając przepustowość drogi, aktualne natężenie ruchu i inne czynniki.


Źródło: YouTube / AutoMotoTV

FCI może pomóc w wielu sytuacjach – na przykład ułatwić znalezienie miejsca parkingowego lub sprawniej kierować ruchem wielu pojazdów podczas porannego i wieczornego szczytu. Sztuczna Inteligencja Forda analizuje problem w skali całego miasta, a nie wybranych fragmentów, przekazując operatowi konkluzje i przyspieszając tym samym jego działanie. W warunkach ciągle zmieniającej się mozaiki miejskiego ruchu ma to olbrzymie znaczenie – pozwoli na szybsze przemieszczanie się po mieście, zmniejszy emisję spalin pojazdów, które nie będą tak długo stać w zatorach, i poprawi bezpieczeństwo ruchu.

Ford współpracuje a władzami Ann Arbor już blisko dwa lata, a obiecujące wyniki skłoniły amerykańskiego producenta do rozszerzenia testów platformy na kolejne sześć miast: Austin, Miami, Indianapolis, Pittsburgh, Detroit oraz Grand Rapids.

%d bloggers like this: