Motocykl inspirowany odkurzaczem Dyson? Czemu nie?

Indyjski projektant Saharudin Busri jest zafascynowany ultranowoczesnymi odkurzaczami Jamesa Dysona – brytyjskiego projektanta urządzeń przemysłowych, który na oryginalnych pomysłach odkurzaczy i suszarek do rąk zarobił miliony funtów.

Fot. Saharudin Busri

Warto dodać, że Dyson stworzył swój wynalazek w przydomowym warsztacie pod koniec lat 70., ale zanim udało mu się dopracować technologię, zbudował i zniszczył ponad 5 tysięcy prototypów!

W odkurzaczach Dysona zamiast typowego worka zastosowano system cylindrów, rozpędzających zasysane powietrze niemal do prędkości dźwięku. Silnik to bezszczotkowa, ośmiobiegunowa konstrukcja, która w wersji Dyson V10 wiruje się z prędkością 2000 obrotów na sekundę. Wał tego modelu musi wytrzymywać prędkości do 125 obr./min, dlatego wykonany jest z materiału ceramicznego trzykrotnie twardszego od stali.

Fot. Saharudin Busri

Krótko mówiąc, to technologia pasująca bardziej do promu kosmicznego niż odkurzacza, dlatego indyjskie projektant wymyślił, że zamiast odkurzaczami, Dyson powinien zająć się budową szlachetniejszych urządzeń – na przykład motocykli. Designer przygotował prototyp, który możemy teraz podziwiać.

Nie pytajcie jak Saharudin Busri wyobraża sobie w praktyce ten mariaż, bo przecież nie jest inżynierem i szczegóły techniczne zostawia innym. Opracował natomiast bryłę motocykla i chyba nieźle mu to wyszło, jak uważacie?

Fot. Saharudin Busri
%d bloggers like this: