Jest rozstrzygnięcie w sprawie kaskaderki-motocyklistki, która zginęła na planie Deadpoola 2

Po dochodzeniu WorkSafeBC, czyli państwowego ubezpieczyciela z Kolumbii Brytyjskiej, stwierdzono, że do śmiertelnej katastrofy na scenie doprowadzili producenci Deadpoola 2 poprzez naruszenie przepisów bezpieczeństwa.

Kaskaderka Joi Harris zginęła na planie filmu Deadpool 2 w połowie sierpnia 2017 roku. Zdjęcia kręcone były w Vancouver. Harris dublowała postać Domino (w tej roli Zazie Beetz), niestety w trakcie jednej ze scen straciła panowanie nad kierownicą i uderzyła w szklaną ścianę wieżowca Shaw Tower. Harris nie miała na głowie kasku.

Fot. Joi Harris / canadamotoguide.com

Według dziennikarzy Hollywood Reporter, Amerykanka dostała pracę nie ze względu na doświadczenie, które mówiąc oględnie było nikłe – to była jej pierwsza praca tego typu – ale ponieważ miała czary kolor skóry i była podobna do aktorki, którą zastępowała w trakcie kaskaderskich wyzwań.

Po wypadku WorkSafeBC rozpoczęło dochodzenie, które zostało podsumowane szczegółowy raportem opublikowanym w tym tygodniu. Stwierdzono, że pracownicy zatrudnieni w firmie TCF Vancouver Productions Ltd. nie przeprowadzili oceny ryzyka, nie sprawdzili doświadczenia i nie zweryfikowali umiejętności Harris (dla której to była pierwsza praca w zawodzie).

Również plan sceny kaskaderskiej był błędny, jak i samo miejsce realizowanej sceny nie spełniało wymaganych kryteriów bezpieczeństwa. Na dodatek Harris nie miała na głowie kasku. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie konsekwencje poniesie producent Deadpoola 2.

%d bloggers like this: