Piaggio przegrało z chińskim producentem w sprawie rzekomej podróbki Vespy LX

Włoska firma Piaggio finalnie przegrała sprawę przeciwko producentowi skuterów Zhejiang Zhongneng. Zarzutu sformułowane przez Piaggio pojawiły się już w 2014 roku i dotyczyły skutera Vespa LX, który według Piaggio został w dużej mierze skopiowany i trafił na rynek jako produkt firmy Znen.

Fot. Zhejiang Zhongneng

Sprawa trafiał do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, które rejestruje znaki towarowe Unii Europejskiej i wspólnotowe. Włoski producent wskazał, że działa na rynku od 1945 roku a chińska firma rozpoczęła produkcję swojej linii skuterów w 2005 roku, natomiast modele Znen naśladują linię LX skuterów Vespa.

Fot. Vespa i Znen

Po wnikliwym przebadania sprawy EUIPO orzekł, że projekty są znacząco różne i Zhejiang nie ukradł własności intelektualnej Włochów. Według EUIPO skuter łatwo odróżnić: klasyczne linie Vespy LX są zakrzywione, natomiast skutery Zhejiang Zhongneng są bardziej kanciaste, dlatego nie można pomylić  modeli. W konsekwencji sąd oddalił roszczenie Piaggio.

Warto zwrócić uwagę, że istnieje jednak wiele chińskich podróbek europejskich i amerykańskich marek. Jedną z najbardziej rażących jest kopia BMW G 310 GS chińskiej firmy Everest.

%d bloggers like this: