GoPro Hero 7 Black dla motocyklisty? Zobacz czy warto

Nowe GoPro 7 Black to jednak z najlepszych kamer akcji na rynku. Ale czy znaczące aktualizacje takie jak stabilizacja lub integracja z aplikacją warte są wydania ponad 1500 złotych?

GoPro wypuściło w drugiej połowie 2018 roku trzy nowe kamery: Hero 7 Black, White i Sliver. Hero 7 Black jest najwyższym modelem wyposażonym we wszystkie nowości. Jest to również najdroższy model z całej trójki. Wersja Black jako jedyna otrzymała kluczowe funkcje HyperSmooth, streaming na żywo i TimeWarp, o czym jeszcze za chwilę.

Fot. Inforiders.pl

Hero 7 zachowuje ten sam styl i wzór, który pojawił się po raz pierwszy w Hero 5 Black. Wygląda również prawie identycznie jak Hero 6 Black. Oba urządzenia mają ten sam 2-calowy ekran dotykowy, rozmieszenie przycisków i te same porty (USB-C i micro HDMI). Korzystają również z tych samych wymiennych baterii. Wspominam o tym nieprzypadkowo, bo zachowanie poprzedniej konstrukcji oznacza możliwość używania tych samych akcesoriów GoPro co poprzednio, czyli od Hero 5 i 6, oraz ich odpowiedników.

Fot. Inforiders.pl

Kompaktowe rozmiary i niezliczona liczba adapterów umożliwia dowolne zamontowanie kamery. Osobiście wybieram zawsze kask i montaż uchwytu w okolicach skroni, nie odpowiada mi kamerka na czubku kasku lub pod szczęką. Podobnie zainstalowałem również nową kamerkę GoPro. Dla porównaniu miałem stary model SJCAM 400, czyli mniej więcej odpowiednik GoPro Hero 4 Black. Oczywiście SJCAM 4000 pozbawiony jest wszystkich unowocześnień GoPro w wersji 7, ale tym bardziej ciekaw byłem efektu nagrania. Dlaczego GoPro Hero 7 jest taka dobra?

Fot. Inforiders.pl

Użytkownik dostaje możliwość nagrywania obrazu w 4K i 60 kl./s. W 2,7K dostępne jest 120 kl./s, a w Full HD aż 240 kl./s. Przede wszystkim chodzi jednak o nową funkcję HuperSmooth. GoPro twierdzi, ze jest to obecnie najlepsza stabilizacja obrazu wideo porównywalna do nagrania z kamery wyposażonej w gimbala. To nie są przechwałki, kamera rzeczywiści zapewnia ultra płynne nagranie, szczególnie gdy przemieszczamy się pieszo. Mój wydajny gimbal ZHIYUN Smooth 4 zapewnia podobną płynność, ale różnica jest oczywiście taka, że stabilizacja w GoPro Hero 7 nie wymaga żadnych dodatkowych uchwytów i urządzeń pomocniczych.

Fot. Inforiders.pl

W przypadku kamerki dla motocyklisty ma to zasadnicze znaczenie, szczególnie jeśli urządzenie ma zostać zamontowane na którymś z elementów motocykla, a nie na kasku. W takim przypadku stabilizacja działa bardzo wydajnie. Ponieważ jednak umieściłem kamerę na kasku, elementem stabilizującym byłem ja sam, stąd różnica nie jest tak dramatycznie wielka jak oczekiwałem. Zobaczcie sami.


Źródło: YouTube / Inforiders.pl

HyperSmooth działa również w najwyższym trybie nagrywania 4K przy 60 kl./s (ale nie powyżej 60 klatek). Nie dzieje się to jednak zupełnie za darmo. Przede wszystkim tracimy około 10 procent powierzchni kadru. HyperSmooth ma również pewne problemy z działaniem w nocy, szczególnie przy dużej liczbie jasno święcących elementów, np. miejskich neonach. Niekiedy pojawia się rozmycie, którego trudno się pozbyć, chociaż nie dzieje się tak zawsze. HyperSmooth nie można włączyć przy nagrywaniu w formacie 4:3, a także podczas nagrywania w jakości Full HD przy 120 i 240 klatkach na sekundę.


Źródło: YouTube / SuperBike Racer

Druga z szeroko komentowanych zalet GoPro w wersji 7 to tryb nagrania TimeWarp. Jest to właściwie hyperlaps ze stabilizacją, czyli przyspieszone nagranie umożliwiające uzyskanie niezwykle stabilnego filmu poklatkowego. Co ciekawe, z poziomu kamery można nawet podejrzeć, jak długo będzie trwał docelowy film po zastosowaniu TimeWarp. Korzystając z TimeWarp możemy nagrywać z różnymi prędkościami: 2x, 5x, 10x, 15x i 30x.


Źródło: YouTube / Eligators Moto Travels

Poza dwiema wymienionymi nowościami, najbardziej liczyłem na połączenie GoPro z aplikacją. Apka natychmiast wykrywa urządzenie ale już uzyskanie podglądu na smartfonie wymagało dłuższej zabawy z ustawieniami Wi-Fi telefonu, aktualizacją oprogramowania i niepotrzebnymi nerwami, gdy w nieskończoność czekałem na połączenie. W przypadku Bluetooth sprawa w ogóle się nie udała.


Źródło: YouTube / Inforiders.pl

Chodziło mi jednak nie tylko o podgląd, ale również opcję livestreamingu na Facebooka. Transmisja na żywo jest możliwa w trybie 480 lub 720p. Jeśli połączenie jest słabe, kamera sama przestawia się w niższą rozdzielczość. Ważne, że nagranie można po wyemitowaniu zapisać na karcie MicroSD. Fajna sprawa, jeśli ktoś często korzysta z mediów społecznościowych.

Czy GoPro rozwija opcje fotograficzne? GoPro Hero 7 bazuje na tej samej matrycy co poprzedni model. Rozdzielczość 12 megapikseli jest w większości przypadków wystarczająca do uzyskania wysokiej jakości zdjęć. Użytkownik może dokonać szybkiej modyfikacji nastaw obrazu w trybie Protune i użyć nowego trybu Superphoto, czyli niejako HDR z redukcją szumu. Zdjęcia można zapisać w formacie RAW, z wyłączeniem SuperPhoto, w którym nie działa.

Fot. Inforiders.pl

W przypadku zdjęć istotny jest również wybór kąta widzenia. Do wyboru jest obecnie szerokokątny tryb Wide oraz Linear przypominający tradycyjny tryb widzenia. Świetnie działa również funkcja zdjęć nocnych Night Foto. Opcje fotograficzne uzupełnia Time Lapse Photo. Tryb ten umożliwia uzyskanie szeregu zdjęć w wybranych interwałach czasowych od 0,5 s. do 60. Ale żeby powstał film, trzeba je później samodzielnie połączyć w programie graficznym. Szkoda, że zdjęcia w tym trybie zapisywane są w formacie JPEG a nie RAW.

Fot. Inforiders.pl

Na koniec dodajmy, że GoPro 7 automatycznie wykrywa swoją pozycje, a więc nie ma problemu z pionowym umieszczeniem kamerki na kasku lub motocyklu. Interfejs również zostaje wówczas odwrócony, a nagranie dokonuje się oczywiście w pionie.

GoPro Hero 7 oferuje świetną jakoś obrazu i bardzo łatwą obsługę poprzez dotykowy ekran. Do tego urządzenie jest wodoodporne do 10 metrów, czyli nie musimy zakładać dodatkowej obudowy, co dla motocyklistów ma kapitalne znaczenie.

Fot. Inforiders.pl

GoPro Hero 7 ma kilka wad, a największa jest krótki czas działania baterii, który wynosi około godziny w przypadku nagrania najwyższej jakości wraz z trybem HyperSmooth. Wyłączenie stabilizacji wydłuża czas działania, ale to przecież ten efekt jest najcenniejszy w nowej kamerze, bo pozwala pozbyć się uciążliwych drgań lub specjalnych stabilizatorów i uzyskać płynny, stabilny obraz.

Fot. Inforiders.pl

Kolejna sprawa to ciepło generowane przez kamerę. GoPro Hero 7 nagrzewa się bardzo mocno, co w słoneczny dzień jest odczuwalne jeszcze bardziej. Po niecałej godzinie pracy urządzenia musiałem odczekać, aby wyciągnąć je z obudowy. Trzeba jednak przyznać, że emitowane ciepło nie wpłynęło na działanie Hero 7 Black.

Fot. Inforiders.pl

Czy zamieniłbym swoją wysłużoną kamerę na GoPro 7 Black? Bez wątpienia tak. Głównie ze względu na świetną stabilizację, możliwość nagrywania w pionie, wodoodporność, kompaktowe rozmiary. Od premiery tego modelu minął już blisko rok, a cena GoPro Hero 7 Black wciąż jest bardzo wysoka. To w gruncie rzeczy kolejny argument przemawiający za amerykańskim producentem. Dobre produkty tanieją bardzo wolno…

Dziękujemy GoPro za możliwość przetestowania kamery, a Bell Helmets Polska i Dobre Sklepy Motocyklowe za udostępnienie kasku. Dodatkowe podziękowania dla Choppers Division za asortyment świetnych T-shirtów i bluz.

%d bloggers like this: