Do ilu wypadków rocznie dochodzi w Europie? Jak wypada Polska?

Statystyki są bezlitosne. W ciągu roku na drogach UE dochodzi do 1,3 mln wypadków. Aż 1,7 mln osób odnośni obrażenia a ponad 43 tys. ginie. Polska wypadła bardzo źle w statystykach za 2018 rok opublikowanych przez Komisję Europejską. W kategorii pod bezpieczeństwa ruchu drogowego zajmujemy piąte miejsce od końca.

Żródło: YT, StudioSpeed

W przeliczeniu na milion mieszkańców nadal ginie u nas zdecydowanie więcej ludzi niż średnio w całej Unii Europejskiej (76 do 49 zabitych na milion mieszkańców). Gdzie jest najbezpieczniej? Niebezpieczniej jest w Chorwacji (77 ofiar rocznie na milion mieszkańców), na Łotwie (78), w Bułgarii (88) i Rumunii (96).

Bezpiecznie na drogach jest również we Szwecji i Holandii. Warto jednak dodać, że Szwedzi do generalnie zdyscyplinowany naród, a w przestrzegani przepisów „pomagają im” dragońskie kary i mandaty. Holandia podchodzi do problemu nieco inaczej. W kraju tulipanów bezpieczeństwo wymusza infrastruktura drogowa: wyniesione powierzchnie skrzyżowań, niezliczone progi zwalniające, pochylnie, które skutecznie zniechęcają do używania pedału gazu.

Czy zła sytuacja w Polsce to wina złej kondycji dróg? Zbyt niskich kar? Słabych umiejętności kierowców? A może jednak ułańskiej fantazji i ignorowania przepisów, a przede wszystkim ograniczeń prędkości?

%d bloggers like this: