Crocker Small Tank to najszybszy amerykański motocykl produkcyjny swoich czasów. Niezwykły egzemplarz trafi na aukcję

Crocker Small Tank z silnikiem V-twin to jeden z najrzadszych i najcenniejszych motocykli amerykańskich jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jest to również jeden z najwyżej wycenianych motocykli na świecie, obok takich słynnych marek jak Brough Superior i Vincent HRD.

fot. Mecum

Motocykle Crocker jeszcze dekadę temu można było kupić za około 200-300 tys. dolarów. Podczas tegorocznej aukcji w Las Vegas, która odbyła się w styczniu, jeden z zachowanych egzemplarzy został sprzedany za dokładnie 704 tys. dolarów. W praktyce wartość tych motocykli potroiła się w ciągu ostatnich 15 lat.

fot. Mecum

Cena dalej będzie rosła, bo zachowało się niewiele egzemplarzy. V-twiny Crocker Motorcycle Company były produkowane tylko od 1936 roku do 1942 (chociaż produkcja „singli” wystartowała nieco wcześniej, w 1932 roku).

fot. Mecum

Podobnie jak Indian, marka powstała z martwych po wielu latach nieobecności – w 1999 roku i obecnie produkuje części oraz kompletne model Small oraz Big Tank według oryginalnej specyfikacji. Dlaczego wspominamy o motocyklach marki Crocker? Ponieważ można je zobaczyć na aukcjach niezwykle rzadko, a wkrótce pojawi się właśnie taka opcja.

fot. Mecum

Egzemplarz ze zdjęć zostanie wystawiony na aukcji Mecum w Monterey. Właściciel spodziewa się uzyskać za ten motocykl od 600 do 700 tys. dolarów. Jest to model Crocker Small Tank z 1937 roku wyposażony w silnik V-Twin o pojemności 1000 cm3.

fot. Mecum

Sprzedawany motocykl zastał pieczołowicie odrestaurowany przez zespół 1346Venice, który swoją siedzibę ma w Sydney. Warto dodać, że ludzie z 1346Venice posiadają największą na świecie kolekcję motocykli marki Crocker.

fot. Mecum
%d bloggers like this: