Mały skuter na buspasie: Czy może się po nim poruszać?

Kolejne miasta decydują się na wpuszczenie motocykli na buspasy, czemu z satysfakcją się przyglądamy, ale trzeba pamiętać, że wydzielone dla komunikacji miejskiej pasy mogą użytkować tylko niektóre jednoślady. Zezwolenie dotyczy motocykli, ale nie skuterów i motorowerów.

Zipp Appia 50 /fot. Zipp

Zielone światło dla jednośladów na buspasach wydały władze takich miast jak Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław, Łódź czy Kraków, ale to eksperyment warszawski przyciągnął największą uwagę mediów. Władze Stolicy były wcześniej przeciwne udostępnianiu specjalnych pasów dla motocyklistów, ale po bezwypadkowym eksperymencie na ul. Radzymińskiej i na Trasie Łazienkowskiej, gdzie nie wydarzył się podczas testów żaden wypadek z udziałem motocyklistów, zmieniły zdanie.

Motocykliści zyskali, ale zgoda na korzystanie z buspasów w przypadku silnikowych jednośladów dotyczy tylko motocykli. Właściciele motorowerów z silnikiem do 50 cm3 i maksymalną prędkością 45 km/h nie mogą wjeżdżać na buspasy. Jeśli posiadacze tych jednośladów nie dostosują się do przepisów, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Do tego dochodzi jeszcze przekroczenie linii ciągłej, czyli kolejne 100 zł.

Zipp Appia 50 /fot. Zipp

Dlaczego skutery nie mogą korzystać z buspasów, skoro zgoda objęła motocyklistów? Chodzi o niską prędkość maksymalną motorowerów (przynajmniej tych zgodnych z przepisami), co groziłoby zatorami na specjalnych pasach ruchu, które powstały przecież po to, aby przyspieszyć i ułatwić jazdę miejskich autobusów.

%d bloggers like this: