LiveWire ma ponad 230 km zasięgu w mieście, ale na autostradzie już tylko 70 kilometrów

Chętni na motocykl Harleya-Davidsona, który brzmi jak stary, poczciwy Melex, muszą przygotować się na wydatek 29 799 dolarów, czyli ponad 113 000 złotych. Co dostaniemy w tej cenie?

fot. Harley-Davidson

W USA bezpłatne “tankowanie” przez dwa lata, ale warto dopowiedzieć, że sieć stacji dopiero powstaje. Parametry motocykla, mimo że niezłe jak na jednostkę zasilaną prądem, nie są lepsze niż u konkrencji, np. Zero. Właściwie to w wielu aspektach, na przykład zasięgu, wyglądają gorzej.

fot. Harley-Davidson

LiveWire generuje 105 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 115 Nm. Sercem układu jest akumulator 15,5 kWh, który w mieście zapewni około 235 km zasięgu. Znacznie gorzej sytuacja będzie wyglądać poza miejską aglomeracją, gdzie mocy starczy na około 70 kilometrów.

fot. Harley-Davidson

Po przejechaniu tego dystansu akumulator trzeba naładować, co w przypadku najlepszej opcji ładowarki poziomu trzeciego zajmie około 40 minut (w opcji od 0% do 80%). Mówiąc krótko, długie trasy odpadają, chyba że ktoś ma naprawdę dużo czasu i cierpliwości, nie mówiąc o braku stacji umożliwiających ładowanie.

fot. Harley-Davidson

LiveWire wygląda dobrze i ma niezłe przyspieszenie, od zero do 100 km/h rozpędza się w 3 sekundy, ale od 100 km/h do 129 km/h potrzebuje kolejnych dwóch sekund (właściwie 1,9 s.).

fot. Harley-Davidson

Harley-Davidson zadbał o solidny osprzęt, którego podstawą jest zawieszenie Showa, monobloki od Brembo i chłodzenie układu napędowego za pomocą cieczy. Jest też pakiet nowoczesnych opcji w rodzaju kontroli trakcji, ABS w zakrętach, nawigacji za pośrednictwem ekranu 4,3 cala.

fot. Harley-Davidson

Live Wire na pewno znajdzie nabywców wśród znudzonych życiem bogaczy z LA, ale nie stanie się w motocyklem powszechnym. Na to jest za drogi i zniechęca uciążliwym, czasochłonnym ładowaniem. Inna sprawa, że ten motocykl nie miał być modelem powszechnym lecz elitarnym w swojej kategorii. Pytanie brzmi, czy rzeczywiście nim jest?

%d bloggers like this: