Mituso Itoh był w Kraju Kwitnącej Wiśni legendą. To triumfator wyścigu TT na wyspie Man

Mituso Itoh zmarł w wieku 82 lat. To szalenie barwna postać, jedyny jak dotychczas Japończyk, który wygrał w słynnym, ulicznym wyścigu na wyspie Man. Itoh całą sportową karierę związany był z marką Suzuki.

fot. Suzuki

Sportową drogę rozpoczął w 1959 roku, ścigał się około dekadę. Reprezentant Japonii wygrał TT w 1963 roku w klasie 50 cm3. Było to jedno z jego dwóch zwycięstw w klasie mistrzostw świata. Poza tym dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium i sześciokrotnie na trzecim.

fot. Suzuki

Oprócz maszyn o pojemności 50 cm3, Itoh odnosił sukcesy w klasie 125, zdobywając trzy miejsca na podium w całej swojej karierze. W latach 70. skoncentrował się na pracach rozwojowych i szkoleniu nowego pokolenia zawodników, w tym Kevina Schwantza, który w 1993 roku został mistrzem świata.

fot. Suzuki

Zwycięstwo w TT miało duże znaczenie dla Suzuki. Pozwoliło ustalić marce globalną pozycję przenosząc z poziomu krajowego producenta na szerokie wody światowej motoryzacji sportowej. Dodatkowo utorowało drogę do złotej ery sukcesów Suzuki w wyścigach Grand Prix.

%d bloggers like this: