Motocykle z kolekcji Keanu Reevesa. Wiedziałeś, że lubi klasyki?

Dziś chcemy Wam zaproponować krótką przechadzkę po parku maszynowym „Johna Wicka”. Zaczniemy od czterech absolutnych klasyków, a w kolejnych częściach przedstawimy nowsze motocykle z kolekcji.

Być może orientujecie się, że Keanu Reeves w przerwach miedzy filmami spędza dużo czasu w siodle motocykla. Amerykański aktor jest również współwłaścicielem firmy Arch Motorcycle, która produkuje wysokiej klasy i bardzo drogie power cruisery. Nie tak dawno w sieci pojawi się wywiad z Reevesem, w którym mogliśmy zobaczyć część motocyklowej kolekcji gwiazdora, ale nie wszystkie.

fot. Keanu Reeves

Pierwszym jednośladem młodego Reevesa był solidny egzemplarz Kawasaki 600 Enduro, ale przyszły bohater filmu „Speed” posiadał i ujeżdżał bardzo różne motocykle. Oto najznamienitsze i ulubione motocykle Keanu.

Suzuki GS1100E

Motocykl z serii GS pojawił się dokładnie w 1980 roku i był bezpośrednim następcą Suzuki GS750. Na początku lat 80. ten model mógł poszczycić się wynikiem 11,39 s. na dystansie ¼ mili przy prędkości 190,58 km/h. Od 0 do 100 km/h rozpędzał się w 4,3 sekundy. Ale to nie osiągi zdecydowały o sukcesie tego motocykla. Jego wyjątkowość polegała na łatwości prowadzenia i stosukowo niewielkiej masie.

fot. Suzuki GS1100E

W 1999 roku magazyn „Rider” umieścił model GS1100E na piątym miejscu listy najbardziej znaczących modeli ostatnich 35 lat. Kawałek tej historii znalazł się również w kolekcji Keanu.

BMW R 75/6

W 1974 roku niemiecki koncern BMW dał wersji 750 cm3 R75/6 pięciobiegową skrzynię i hamulec tarczowy na przednim kole. Był to również rok, w którym BMW wprowadziło oddzielny prędkościomierz jako standard.

fot. BMW R 75/6

Spoglądając w przeszłość R 75 był bodajże najsłynniejszym motocyklem wojskowym produkowanym przez fabrykę w Monachium, a jego spadkobierca nadal uważany był za znakomity motocykl klasy turystycznej i obok Hondy najbardziej niezawodną konstrukcję tamtego okresu. Właściwie tak jest do dziś, a motocykl z 1974 roku będący w posiadaniu Keanu, to jedna z najbardziej udanych konstrukcji z tej rodziny.

Norton Commando 850 MKII Roadster

Keanu dorastał kochając motocykle marki Norton, dlatego w jego kolekcji nie mogło zabraknąć Norton Commando 850 MKII Roadstera z 1973 roku (właściwie to ma kilka motocykli tej marki). Norton to przede wszystkim wspaniała historia sięgająca 1898 roku. Kiedy Indian i H-D raczkowały na amerykańskiej ziemi, Rem Fowler wygrał na Nortonie wyścig na wyspie Man (1907 rok), czym rozpoczął wyścigową tradycję marki.

fot. Norton Commando 850 MKII Roadster

Commando był w zasadzie dzieckiem lat 60. To wówczas silnik odizolowano od ramy niwelując drgania. Warto nadmienić, że Commando przez pięć lat był uznawany za Maszynę Roku przez czytelników „Motor Cycle News”. Do upadku Commando przyczyniły się marki japońskie. Ostatni egzemplarz wyprodukowano w 1976 roku, ale legenda pozostała.

Kawasaki KZ 900

Biorąc pod uwagę wcześniejsze motocykle, można odnieść wrażenie, że Keanu lubi klasyki, które niekoniecznie są dziś demonami szybkości, ale zapewniają wygodę i sporo dobrej zabawy z jazdy. Ponieważ aktor nie tylko kolekcjonuje jednoślady, ale również nimi jeździ, ma to sens.

Wszyscy pamiętają Kawasaki Z1 900 ale KZ 900 już niekoniecznie. Do czasu KZ 1000, właśnie wariant KZ 900 był na szczycie linii. Prezentowany model to właściwie „ubrany” Z1, tylko lepszy.

fot. Kawasaki KZ 900

Począwszy od 1967 dział inżynieryjny Kawasaki projektował nowy motocykl. Badania firmy wykazały, ze rynek potrzebuje niezawodnego motocykla o dużej pojemności, z dużymi osiągami, który może być również przyzwoitą maszyną turystyczna. Inżynierowie pracowali na czterosuwem o pojemności 750 cm3, gdy niespodziewanie Honda zadziwiła świat modelem CB750. Prace Kawasaki stanęły i ruszyły dopiero w 1970 roku.

Napór Hondy, nadciągający wariant KZ 1000 i inne okoliczności sprawiły, że KZ 900 nie miał długiego życia, chociaż pojawiał się w różnych iteracjach, na przykład KZ900-B1 LTD z 1976 roku, a później jaklo model z turbodoładowaniem. Historia tego modelu zakończyła się definitywnie w 1984 roku.

Czy Keanu jeździ również na amerykańskich motocyklach? Oczywiście w jego kolekcji znajduje się kilka maszyn z logo Harleya-Davidsona, ale także marki włoskie – niejedna. O tych motocyklach wkrótce.

%d bloggers like this: