Na tym motocyklu nie da się pojeździć. Został wykonany ze szkła

Boris Shpeizman to czołowy izraelski artysta pracujący w technice dmuchanego szkła, czyli jednego z najbardziej widowiskowych procesów formowania gorącej masy szklanej. – Szkło w wysokich temperaturach zachowuje się jak żywa tkanka – mówi Shpeizman. – Nie ma innego materiału, który miałby tak wiele unikalnych właściwości – dodaje artysta.

fot. Boris Shpeizman

Motocykl Shpeizmana ma złoty kolor – Jak koń Heliosa, greckiego boga słońca – żartuje twórca a zarazem absolwent Akademii Sztuk i Wzornictwa Bazalel w Jerozolimie. Powstała ze szkła rzeźba jest eteryczna i jest oczywiście bardzo krucha.

fot. Boris Shpeizman

Wykonanie różnorodnych elementów z dmuchanego szkła jest trudne. Półpłynna masa szklana musi zostać rozgrzana do około 1200°C. Podstawowym narzędziem jest piszczel hutnicza, będąca rodzajem długiej i ciężkiej, metalowej słomki, wykonanej ze stali żaroodpornej. To na nią nabrana zostaje porcja gorącej masy szklanej oraz właśnie za jej pośrednictwem artysta wdmuchuje powietrze prosto z płuc do wyrobu, który formuje.

fot. Boris Shpeizman

Identycznie działają hutnicy pracujący ze szkłem. Wykonanie szklanego motocykla zajęło artyście wiele tygodni. Kruchy pojazd znajduje się w studio Shpeizmana, gdzie można go obejrzeć po wcześniejszym umówieniu się.

Prace Shpeizmana można oglądać na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii czyli w Pyramid Gallery w Yorku i Peter Layton Gallery w Londynie oraz w USA, a konkretnie w Museum of American Glass w Wheaton Village w New Jersey.

%d bloggers like this: