Arc Vector jest bardzo drogi, ale zapewnia również gigantyczny zasięg

Wraz z rosnącym rynkiem motocykli elektrycznych pojawia się co raz więcej producentów, którzy skupiają na różnych odbiorcach. Arc Vehicle ma siedzibę w Anglii i planuje produkcję oraz sprzedaż modelu Vector klientom zasobnym w gotówkę. Motocykl będzie kosztował 90 000 funtów, czyli ok. 432 000 zł.

fot. Arc Vehicle

Kwota jest niemała dlatego Arc obiecuje wysoką wydajność, zasięg i oryginalny projekt inżynieryjny. Rama modelu Vector to wariant samonośny (z fr. monocoque), czyli podobnie jak w bezkompromisowym i bardzo drogim motocyklu Lotus C-01 wyprodukowanym przez Kodewa dla Lotus Car Limited. Monokok został wykonany z włókna węglowego. Z tego samego ultrawytrzymałego materiału zrobiono również wahacz.

fot. Arc Vehicle

Silnik elektryczny i akumulator wytwarzają moc 133 KM i 147 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zasięg Vectora ma być jedną z jego najmocniejszych stron i wynosi od 230 do 622 kilometrów (!), co wygląda tak fantastycznie, że aż nieprawdopodobnie.

Vector otrzymał oryginalne przednie zawieszenie bazujące na wahaczu pchanym, które widzieliśmy już w kilku projektach, m.in. modelu Watkins M0001. Amortyzację z tyłu zapewnia potężny monoshock umiejscowiony pod siedzeniem. Hamulce to wydajny system Brembo.

fot. Arc Vehicle

Poza niesamowitym wyglądem i zasięgiem, Arc chce oczarować odbiorców przyspieszeniem, które od 0 do 100 km/h wynosi tylko 3 sekundy. Prędkość maksymalna jednostki to równe 200 km/h, czyli niezbyt dużo, ale przesunięcie tej granicy na pewno wpłynęłoby niekorzystnie na zasięg motocykla.

Motocykl Arc wyróżnia nie tylko zasilanie z gniazdka elektrycznego. Vector jest pierwszym elektryczny motocyklem wyposażonym w technologię HMI, czyli Human Machine Interface. Co to oznacza?

fot. Arc Vehicle

W uniwersum motocykli to technologia dotykowa – kask, kurtka, spodnie, nawet rękawiczki i buty zawierają czujniki i reaktywne panele, za pomocą których możliwa jest interakcja z motocyklem i otoczeniem. Co ciekawe, użytkownik kupi wraz z motocyklem cały zestaw łącznie z kombinezonem i kaskiem wyposażonym w HUD.

fot. Arc Vehicle

Biorąc pod uwagę kosmiczną cenę, Vector raczej nie trafi do szerokiego grona odbiorców. Powstanie tylko 399 egzemplarzy. Więcej na temat tego modelu możecie dowiedzieć się na stronie: https://arcvehicle.com

%d bloggers like this: