Gdzie w Stanach Zjednoczonych najłatwiej zginąć w wypadku motocyklowym, a gdzie jest najbezpieczniej?

Amerykańska firma QuoteWizard świadcząca szerokie usługi w zakresie ubezpieczeń, porównała dane o motocyklowych, śmiertelnych wypadkach w USA uzyskane z National Highway Traffic Safety Administration z danymi dotyczącymi rejestracji w każdym ze stanów (zaczerpnięte z Federal Highway Administration). Uzyskane liczby zostały następnie uszeregowane według najwyższej liczby ofiar śmiertelnych na 10 000 zarejestrowanych motocykli.

fot. Indian/Roadmaster Elite 2019

Po przeanalizowaniu statystyk zauważalny jest przede wszystkim jeden wzór. Najniebezpieczniejsze są stany z cieplejszym klimatem, takie jak Mississippi i Teksas. Z kolei północne rejony, znacznie zimniejsza Alaska lub Montana, są najbezpieczniejsza dla motocyklistów.

Oczywiście nietrudno zgadnąć, dlaczego tak się dzieje. Stany, w których można jeździć przez cały rok, mają po prostu wyższą liczbę wypadków. Wydawałoby się, że drugim czynnikiem będzie więcej motocykli w cieplejszych rejonach, ale ten wzór akurat się nie potwierdza. Montana znajduje się w czołówce jeśli chodzi o liczbę motocykli i zarazem jest najbezpieczniejszym rejonem dla wielbicieli dwóch kółek.

Całą tabelkę znajdziecie poniżej. Swoją drogą niechlubne pierwsze miejsce przypadające Mississippi jest nieco zastanawiające, bo biorąc pod uwagę najniższą liczbę zarejestrowanych jednośladów (spośród wszystkich 50 stanów USA), procent śmiertelnych wypadków jest bardzo wysoki.

fot. QuoteWizard
%d bloggers like this: