BMW Motorrad Concept R18 to trzeci custom, który zapowiada nową linię produkcyjną!

Jest to trzeci motocykl koncepcyjny zaprezentowany w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, w którym możemy podziwiać nowy silnik o pojemności 1800 cm3. Przypomnijmy, że pozostałe dwa to cafe racer Zon BMW R18 Departed pokazany w grudniu w Japonii, oraz Revival Birdcage zbudowany w Austin w Teksasie.

fot. BMW

Już od dawna spodziewaliśmy się, że BMW wkroczy w segment cruiserów, chociaż wydawało się początkowo, że będą to motocykle z silnikiem V-Twin. Ostateczne w konstrukcji BMW i japońskiej ekipy Custom Works Zon ujrzeliśmy nowy piec o nazwie R18.

fot. BMW

Po prezentacji drugiego customa, czyli amerykańskiego Revival Birdcage z tytanowych prętów, bawarski koncern oficjalnie zapowiedział premierę cruisera na 2020 rok. Tymczasem nie minęło wiele czasu i mamy kolejny – trzeci projekt, który ma za zadanie podgrzać atmosferę i skupić uwagę fanów jednośladów na marce BMW i nowym silniku.

fot. BMW

Nowy wariant różni się od poprzednich, bo zamiast dotychczasowego chłodzenia powietrzem, silnik dostał system chłodzenia powietrzem i olejem. Okrągła rama cofa nas do czasów R5 z lat 30., obudowa bloku i skrzyni biegów jest wykonana z piaskowanego aluminium pięknie kontrastując z ręcznie polerowanymi osłonami i pokrywami zaworów. Odsłonięty, chromowany wał napędowy biegnący do tylnej piasty to oczywiście kolejne historyczne rozwiązanie.

fot. BMW

Ponieważ filozofia R18, podobnie jak w poprzednich dwóch wariantach, ma za zadanie ograniczyć wszystko co zbędne, również w nowym customie jedyna elektronika, którą możemy znaleźć, to rozrusznik i światła. Również światła, mimo klasycznego klosza, to wariant LED a nie żarówki.

fot. BMW

Koła 21 cali z przodu i 18 z tyłu obleczono w gumy wieloletniego partnera BMW, czyli firmy Metzeler. Jedynym ozdobnym elementem motocykle jak lakier. Zbiornik i widelec w kształcie łzy są skąpane w czarnym kolorze przełamanym srebrnym metalikiem ograniczonym białymi stripami.

fot. BMW

Czy chcielibyśmy zobaczyć ten motocykl w wersji produkcyjnej? Bez wątpienia, chociaż trudno obecnie wyrokować, czy z trzech potencjalnych premier BMW, tj. baggera, turystyka i cruisera, któryś będzie nawiązywał do powyższego modelu. Być może dowiemy się tego już przed targami EICMA w listopadzie.

fot. BMW
%d bloggers like this: