Unikatowy Harley-Davidson inspirowany Nowym Jorkiem oraz… Rzeszowem

Kilka dni temu w salonie Harley-Davidson of New York City w Nowym Jorku odbyła się premiera motocykla skonstruowanego w Polsce. Motocykl Nowy Jork – Rzeszów, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to unikatowy Harley-Davidson Street Bob typu custom inspirowany Nowym Jorkiem oraz Rzeszowem. Być może takie zestawienie tych dwóch wielkich metropolii może Was śmieszyć, ale akcja wcale nie jest dla beki.

fot. Game Over Cycles

Maszyna powstała w warsztacie polskiej firmy Game Over Cycles i pod koniec kwietnia dzięki współpracy z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka i LOT Cargo, została przetransportowana do USA na pokładzie nowoczesnego samolotu Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT realizującego bezpośrednie połączenie transatlantyckie z Rzeszowa do Nowego Jorku.

fot. Game Over Cycles

Motocykl został wykonany dla Polaka pochodzącego z okolic Rzeszowa, a obecnie mieszkającego w Nowym Jorku. W założeniu maszyna ma wyrażać patriotyzm lokalny obydwu małych ojczyzn właściciela pojazdu.

fot. Game Over Cycles

W praktyce chodzi więc o unikatowe wykonanie motocykla, którego konstrukcja zawiera cechy charakterystyczne architektury danego miasta. Główne elementy konstrukcji zawierające architekturę danego miasta to:

Nowy Jork:
– koła z wygrawerowanymi budynkami Manhattanu z precyzją wykonania do widoczności okien danego budynku. Koło zawiera takie budowle jak Empire State Building, 1 World Trade Center, Flatiron, Chrysler Building, stare wieże WTC – zobrazowanie: plik Collage 1 w przesłanym folderze Collages
– rura wydechowa w kształcie budynku Chryslera (pokryta 24-karatowym złotem) – plik Collage 2
– obudowa cewek zapłonowych w kształcie The Oculus
– pług przedni w kształcie ruin starego WTC i napisem „9/11 Never Forget” – plik Collage 3
– obudowa klapy rozrządu z logiem NY Yankees (pokryta 24-karatowym złotem)
– korek wlewu paliwa z mosiądzu imitujący monetę 1 $ z napisem Rzeszów-Nowy Jork
– malowanie baku zawierające most brooklyński oraz panoramę Manhattanu

fot. Game Over Cycles

Rzeszów:
– pomnik Czynu Rewolucyjnego – najsłynniejszy pomnik miasta umieszczony w środku koła pośród budynków Manhattanu (pokryty 24-karatowym złotem) – plik Collage 1
– oparcie siedzenia w formie mostu im. Tadeusza Mazowieckiego – największego mostu w mieście. Most jest odwzorowany wraz z przymocowanymi do błotnika mosiądzowymi linami, a kierunkowskazy motocykla imitują światła ostrzegawcze umieszczone na moście – plik Collage 4
– malowanie baku zawierające panoramę Rzeszowa
– pokrywa filtru powietrza w kształcie najbardziej znanej i charakterystycznej kładki dla pieszych z herbem miasta w środku (pokryta 24-karatowym złotem) – plik Collage 5
– tyle światło hamowania oraz światło pozycyjne w kształcie herbu Rzeszowa
– lusterka w kształcie herbu Rzeszowa

Wszystkie elementy konstrukcyjne są wykonane z mosiądzu, stali oraz aluminium, a koła, wydech pokrywa sprzęgła, pokrywa rozrządu, uchwyt hamulca przedniego i piasty kół są dodatkowo pozłacane.

fot. Game Over Cycles

Premiera motocykla odbyła się 9 maja 2019 r. w Nowym Jorku w salonie Harley-Davidson of New York City. Wg. szacunków organizatorów w wydarzeniu wzięło ok. 300 osób, w tym przedstawiciele mediów, biznesu, oficjalnych partnerów projektu oraz polonijnych i amerykańskich klubów motocyklowych.

Po premierze motocykl został przetransportowany do salonu Harley-Davidson of New York City zlokalizowanego na Manhattanie (adres: 376 Broadway, Nowy Jork, NY 10013), gdzie będzie prezentowany przez najbliższe dwa miesiące. Ja się chyba nie wyrobię z biletami, ale jeśli ktoś z Was poleci, liczymy na relację ;).

%d bloggers like this: