Test wytrzymałości kasków pod prasą hydrauliczną 5000 kg

Hydraulic Press Channel to ciekawy kanał na YouTube, na którym prezentowane są filmiki z miażdżenia najprzeróżniejszych rzeczy. Niektóre testy są co najmniej dziwne, bo po miażdżyć z siłą wielu ton chleb albo krzesła? Najnowszy test może nas jednak zainteresować, bo w szczęki prasy trafiły kaski rowerowe i motocyklowe.

fot. Hydraulic Press Channel

Aby badanie bardziej działało na naszą wyobraźnię, w środku każdego kasku znalazła się głowa kapusty. Cały film możecie obejrzeć poniżej. Oczywiście musimy być sceptyczni wobec zestawienia kasków otwartych z zamkniętymi, użycia kapusty, jak i samego testu – to raczej tylko zabawa, ale jednak daje ona jakieś pojęcie o wytrzymałości tych konstrukcji.


źródło: YouTube/Hydraulic Press Channel

Należy również zauważyć, że miażdżenie w prasie hydraulicznej nie jest w żadnym wypadku standardowym testem dla kasków i urządzenie tego typu nie symuluje rzeczywistego działania sił podczas wypadku, może z wyjątkiem najechania pojazdu na leżącą już ofiarę zdarzenia.

Czego możemy dowiedzieć się z filmu? Jednym z cennych spostrzeżeń jest to, że tanie kaski mogą wyglądać dokładnie tak, jak droższe, ale są znacznie słabsze. Inwestycja w kask z najwyższej jakości materiałów nie jest fanaberią, ale kwestią bezpieczeństwa. No ale to w sumie wiedzieliśmy… Poza tym sporo dowiedzieliśmy się o wytrzymałości kapusty. Absolutnie zbędna wiedza, ale niech tam.

%d bloggers like this: