Jeszcze tylko nieco ponad tydzień można bezkarnie cofać liczniki

Od 25 moja 2019 r. każda ingerencja we wskazania licznika pojazdu będzie oznaczała ryzyko pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Karą zagrożone będą zarówno osoby, które zleciły usługę, jak i jej wykonawcy.

fot. Inforiders.pl

W tej chwili zjawisko jest tak powszechne, że powstała nawet osobna gałąź usług, łącznie z dojazdem do klienta. Cofania licznika kosztuje zazwyczaj od 100 do 200 złotych. Dodajmy jeszcze, że według analiz przeprowadzonych na zlecenie UE, w przypadku pojazdów sprzedawanych za granicę macierzystego kraju, cofnięty licznik ma od 30 do 50 proc. maszyn. Biorąc pod uwagę dane dotyczące importu używanych pojazdów do Polski, tylko w zeszłym roku „zmodyfikowanych” mogło być ponad 450 tysięcy!

Kolejne zmiany czekają nas już od 1 stycznia 2020 r. Policja zacznie sprawdzać stan liczników w samochodach i motocyklach, a prawo to zyskają również inne służby. Dodatkowo stan licznika będzie kontrolowany jeszcze przed rejestracją, np. przez celnika lub diagnostę. W razie konieczności zmiany licznika, właściciel będzie musiał stawić się na stacji kontroli pojazdów. Ma na to 14 dni, a jeśli nie dopełni tego obowiązku, będzie zagrożony karą grzywny do 3 tys. zł.

%d bloggers like this: