BMW S1000RR jako dawca silnika dla… odrzutowca! To nie żart!

UL-39 Albi jest małą repliką czechosłowackiego odrzutowca Aero L-39 Albatros wprowadzonego do użytku na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Początkowo była to wersja szkolna, a później lekki samolot szturmowy, którego produkcja w zakładach Aero Vodochody zakończyła się w 1999 roku.

fot. SkyFreedomAv

To właśnie Albatros posłużył jako baza dla nowego odrzutowca wyprodukowanego przez LA Composities i Jihlavan Airplanes, a zaprojektowanego przez naukowców z czeskiej politechniki. Najbardziej zdumiewający jest fakt, że sercem nowego samolotu jest motocyklowy silnik z BMW S1000RR, który stanowi jeden z elementów silnika odrzutowego typu motorjet.

fot. SkyFreedomAv

Pierwszy lot testowy wykonano na początku kwietnia 2016 roku. Za sterami siedział Radim Sterba, pilot testowy Skyleadera. UL-39 Albi jest wykonany z kompozytu włókna węglowego, co zapewnia mu lekkość i wytrzymałość. Układ napędowy z bocznymi wlotami i tylną dyszą nadaję samolotowi wygląd myśliwca. Jego masa to zaledwie 322 kilogramy, czyli prawie tyle samo co dwa BMW S1000RR ostatniej generacji.

fot. SkyFreedomAv

Dzięki rozpiętości skrzydeł wynoszącej 7,2 metra, UL-39 może rozwinąć prędkość ok. 290 km/h i 257 km/h prędkości przelotowej przy 12 000 obr./min. Cena szacowana jest na ok. 180 000 euro. Trochę dużo, ale za to nie będziesz musiał pamiętać o korkach i innych problemach na drodze. Może warto zacząć odkładać jakiś grosz na ten odrzutowiec?

%d bloggers like this: