Yamaha YZF-R1 musi zmierzyć się z Euro 5. Zmiany będą znaczące

W związku z tym, że w 2021 roku wejdą w życie przepisy Euro 5, czyli kolejne zaostrzenie norm emisji spalin w nowych pojazdach, producenci zmuszeni są do ciągłej aktualizacji swoich motocykli.

Yamaha YZF-R1 została po raz pierwszy zaprezentowana w 1998 roku. Od tego czasu model zyskał wielką popularność i szacunek tysięcy motocyklistów. Ostrzejsze przepisy dotyczące emisji spalin zmusiły Japończyków do działania. W zeszłym tygodniu Yamaha złożyła dokumenty dotyczące aktualizacji, a właściwie planów nowej generacji Yamahy YZF-R1, co ciekawe, z jeszcze większym udziałem technologii z MotoGP.

fot. Yamaha

W ciągu ostatnich dwudziestu lat przepisy Euro wywarły ogromny wpływ na przemysł motoryzacyjny, wiele motocykli przestało istnieć lub zostały wycofane, ponieważ nie spełniały rygorystycznych wymogów. Hayabusa jest najbardziej oczywistym przykładem, chociaż japoński motocykl jest nadal produkowany i sprzedawany, ale wyłącznie poza Europą i innymi krajami, które respektują normy Euro.

Yamaha YZF-R1 musi się dostosowywać do nadchodzących przepisów już teraz, kiedy jest jeszcze czas. Podobno nowa generacja R1 będzie wyposażona w przeciwbieżny wał korbowy. To rozwiązanie z MotoGP YZR-R1. W praktyce wał korbowy obraca się w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, co pomaga przyspieszać redukując jednocześnie pomoc elektronicznej kontroli trakcji i kół.

fot. Yamaha

Kolejna zmiana to szybka skrzynia biegów działająca podczas redukcji. Chodzi o technologię Seamless pozwalającą zmieniać biegi w górę i w dół bez użycia sprzęgła. Rozwiązanie tego typu umożliwia zmianę biegów przy dużych nachyleniach bez obawy o stabilność motocykla. Druga zaleta to większe przyspieszenie.

Co ciekawe, technologia Seamless, wymaga regularnych i bardzo drobiazgowych serwisów motocykla, dlatego obecnie nie nadaje się do motocykli ulicznych. Być może inżynierowie Yamahy znaleźli już rozwiązanie tego problemu.

Na razie powyższe rewelacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Yamahę.

%d bloggers like this: