-60 °C i tysiąc kilometrów na motocyklu Yamaha przez zamarźniętą Syberię

Litewski motocyklista Karolis Mieliauskas jest w trakcie podróży motocyklowej, która wiedzie przez Syberie do miejscowości Ojmiakon w rosyjskiej wschodniej Jakucji. Ojmiakon zwany bywa „najzimniejszą wioską na świecie”, ponieważ w zimie temperatura spada w tym miejscu nawet do -60 stopni Celsjusza.

fot. Facebook/Karolis Mieliauskas The Coldest Ride
@thecoldestride

Karolis dotarł do Jakucka samolotem razem z motocyklem Yamaha XT660 Z Tenere. Maszyna została przed lotem rozebrana, żeby ułatwić transport. Już od startu w Jakucku temperatura była bardzo niska, oscylowała w okolicy -40 stopni Celsjusza.

Karolis Mieliauskas The Coldest Ride
@thecoldestride

Dalej wyprawa wiedzie tzw. Droga Kości, czyli drogą M56 będąca fragmentem magistrali amursko-jakuckiej. Droga Kości zwana również rosyjską autostradą do piekła, miejscami tworzy kamienne przejazdy usypane przez zesłańców i więźniów łagrów z lat 40. XX wieku. Podczas budowy tych odcinków, z zimna, wycieńczenia i głodu zmarło kilka tysięcy więźniów. Droga Kości przechodzi przez góry i zamarznięte rzeki – to naprawdę ekstremalne zadanie.

36-letni Litwin podróżuje samotnie, ale nie jest to jego pierwsza przygoda na wschodnich rubieżach Rosji. W marcu 2017 roku przejechał przez zamarznięte jezioro Bajkał, a rok wcześniej, w lipcu 2016 roku, odbył podróż z Wilna do Władywostoku w 12 dni (11 000 km).

Karolis Mieliauskas The Coldest Ride
@thecoldestride

Cała trasa Mieliauskas wygląda następująco: Jakuck – Chandyga – Kyubeme – Ust´-Niera – Tomtor – Ojmiakon. Przygotowania do wyprawy zajęły wiele tygodni. Motocyklista będzie musiał na niektórych odcinkach założyć siedem na siebie różnych warstw odzieży. Ma ze sobą również zestaw odzieży podgrzewanej elektryczne i inny sprzęt, którym zazwyczaj posługują członkowie wypraw polarnych.

fot. Facebook/Karolis Mieliauskas The Coldest Ride
@thecoldestride

Jeśli chcielibyście śledzić podróż Mieliauskasa, możecie zajrzeć na jego konto Fb.

%d bloggers like this: