Jazda motocyklem pozytywnie wpływa na zdrowie. Naukowcy to potwierdzają!

Okazuje się, że dziesiątki memów i dowcipów, które mówią o tym, ze motocykle są dobre dla naszego zdrowia, mają sens. Według badań przeprowadzonych przez UCLA’s Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior motocykle naprawdę dobrze wpływają na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Co prawda badania zostały sfinansowane przez Harleya-Davidsona, co może budzić pewne podejrzenia o bezstronność naukowców, ale zakładamy, że prestiż ośrodka badawczego jest wystarczający, aby wierzyć w wyniki końcowe. Testy wykazały, że jazda motocyklem zwiększa wskaźniki koncentracji i uwagi oraz zmniejsza względny poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Innymi słowy motocykle pomagają poprawić uwagę i koncentrację i czuć się mniej zestresowanym.

fot. Teammaya [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)],

Jak przeprowadzono badania? Trzej naukowcy z UCLA przyjrzeli się aktywność mózgu i sprawdzili poziom hormonów osób prowadzących samochód, odpoczywających i jadących na motocyklu, a na koniec porównali ich wyniki.

Podczas jazdy badani wykazywali większą koncentrację i odporność na dystrakcje, a także zwiększoną częstotliwość akcji serca (wzrost o 11 proc.) oraz poziomu adrenaliny (wzrost o 27 proc.). W przypadku motocykli badanie wykazało ogólnie 28-procentowy spadek hormonalnych markerów stresu.

W testach UCLA przebadano 50 doświadczonych motocyklistów wykorzystując mobilną technologię EEG do rejestrowania ich biomarkerów. Całościowe wyniki badań zostaną przedstawione za kilka tygodni.

Jeśli czujesz się teraz przygnębiony, ponieważ od jakiegoś czasu nie jeździłeś na motocyklu, zwróć uwagę na jedno zdanie z komunikatu prasowego o badaniu UCLA: „Zmiany aktywności mózgu uczestników testów sugerują, że końcowy efekt podobny jest do wypicia filiżanki kawy”. Mówiąc krótko, „mała czarna” może pomóc przetrwać do początku sezonu motocyklowego. Powodzenia.

%d bloggers like this: