Koniec z zarabianiem WORDów na kursantach?

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że aktualny system szkoleń w WORDach jest wypaczony, ponieważ sprzyja odsyłaniu kierowców na egzamin poprawkowy – za co WORDy dostają dodatkowe pieniądze.

W praktyce dochody ośrodków szkolenia kierowców w blisko 90 % pochodzą z egzaminów, natomiast poprawkowe to aż 80 %! Dodatkowo pensje egzaminatorów uzależnione są od przychodów WORD, co zostało wypunktowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, która kilka lat temu przyjrzała się praktykom ośrodków szkolenia i nie pozostawiła na nich suchej nitki.

fot. inforiders.pl

Efekt jest taki, że w Polsce pierwsza próba zdobycia prawa jazdy kończy się fiaskiem dla 2/3 kursantów – to ewenement na skalę europejską. Czy to się zmieni?

Ministerstwa Infrastruktury przygotowało projekt, który ma ukrócić praktyki WORDów. W istocie już od 2016 roku pracuje zespół, który analizuje sytuację ośrodków i kursantów. Wnioski? Przede wszystkim ośrodki będą finansowane nie przez marszałka województwa a przez wojewodę, natomiast płace egzaminatorów zostaną z góry ustalone i uniezależnione od przychodów WORDów.

Obecnie projekty nowelizacji ustaw przechodzą konsultacje. Miejmy nadzieje, że urzędnicy się nie przestraszą i doprowadzą sprawę do końca.

%d bloggers like this: