Legendarny kierowca F1 jako rzeźba z brązu. Można ją kupić

W 1993 roku Senna stwierdził, że jeśli ktoś zabrałby z Circuit de Spa-Francorchamps fragment toru w okolicy Eau Rogue, to zniszczyłby sens jazdy po tej trasie. Spa-Francorchamps to legendarny tor wyścigowy Formuły 1 w Belgii, natomiast Eau Rogue i Radillion to słynna kombinacja dwóch bardzo szybkich zakrętów, wyróżniająca się gwałtowną zmianą elewacji. Dodajmy, że zlokalizowany w Stavelot 15-kilometrowy tor jest najszybszym obok Monzy torem wyścigowym w Europie.

fot. materiały prasowe

Co ma wspólnego wykonana ze 150 kilogramów brązu rzeźba Ayrtona Senny i fragment Circuit de Spa-Francorchamps? Otóż Paul Oz – artysta, który wykonał podobiznę tragicznie zmarłego kierowcy F1, starał się uchwycić pozycję ciała Senny w trakcie pokonywania Eau Rogue. Aby tego dokonać artysta przez rok analizował setki zdjęć i konstruował model 3D, który następnie został wydrukowany i użyty jako forma. Wszelkie drobne szczegóły i detale powstał później, podczas ręcznej obróbki bryły.

fot. materiały prasowe

Rzeźna został odlana w trzech egzemplarzach i jest autoryzowana przez Instituto Ayrton Senna. Figura ma wymiary 2,4 m x 1,5 m x 1,9 m. Pierwszy z egzemplarzy znajduje się we wspomnianym Instituto Ayrton Senna, kolejny w McLaren Technology a ostatnia figura została wystawiona na sprzedaż. Można ją kupić za skromne 250 000 dolarów. 10 procent kwoty sprzedaży zasilni konto Fundacji Senna. Ktoś chętny?

fot. materiały prasowe
%d bloggers like this: