Sprzedawali podrabiane części do motocykli

New Delhi Police rozbiła szajkę parającą się sprzedażą podrabianych części do motocykli. Sprawa jest rozwojowa, natomiast dla nas o tyle ciekawa, że podrobione części były wysyłane do innych krajów na całym świecie.

Indyjska policja nie podaje nazw firm i katalogu części, wiadomo jedynie, że chodzi o trzy wiodące na rynku marki motocyklowe. Fałszywki mogą spowodować uszkodzenie motocykla, na pewno zwiększają ryzyko jazdy, natomiast w razie wypadku oznaczają ryzyko utraty gwarancji i/lub ubezpieczenia.

fot. materiały prasowe

Jak zidentyfikować podrobioną część? Tego typu asortyment oferowany jest zawsze w niżej cenie niż oryginały. Sprzedaż odbywa się najczęściej za pośrednictwem internetu, chociaż oczywiście legalni dystrybutorzy motocyklowego asortymentu również korzystają z tej opcji sprzedaży. Podejrzane części nie maja zazwyczaj gwarancji lub sprzedawca zaznacza, że prawa kupca są ograniczone.

Przed zakupem danego elementu warto wpierw dowiedzieć się, ile cześć kosztuje w oficjalnej dystrybucji, jeśli cena jest niższa o połowę lub więcej, oferta powinna obudzić podejrzenia kupującego. Oczywiście oficjalni sprzedawcy również stosują różnego rodzaju upusty i zniżki.

W praktyce, bez dogłębnej znajomości tematu bardzo łatwo stać się ofiarą nieuczciwego sprzedawcy podróbek. Niestety rynek fałszywek napędzają klienci, również tacy, którzy decydują się na podróbkę w pełni świadomie.

%d bloggers like this: