BMW prezentuje ulepszoną wersję samojezdnego R 1200 GS

W ostatnich latach CES stało się doskonałą platformą dla światowych marek i firm do zaprezentowania nowych technologii z każdej branży, w tym motocyklowych. W tym roku nie było inaczej, a wielu producentów pojawiło się na scenie ze swoimi najnowszymi, zaawansowanymi technologicznie zabawkami. Tak było również w przypadku BMW, które przyciągnęło uwagę gości targów autonomicznym R 1200 GS.

fot. YouTube/BMW Motorrad

Technologia sama w sobie nie jest nowa: w rzeczywistości BMW od jakiegoś czasu testuje technologię autonomicznych pojazdów, podobnie zresztą jak Honda, ale system jest cały czas rozwijany, a na najnowszym filmie widać postęp jaki zrobiła bawarska firma.

Zautomatyzowany R 1200 GS pokazany w Vegas przyspiesza, zakręca, pochyla się, zwalnia, hamuje, a nawet samodzielnie parkuje. Chociaż BMW nie zdradza szczegółów swojego rozwiązania, możemy założyć, że pojazd potrzebuje sporo kamer, żyroskopów i radarów, aby sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie działać.


Źródło: YouTube/BMW Motorrad

Na szczęście pomysły BMW nie mają na celu wyeliminowania roli kierowcy w procesie jazdy, a jedynie poprawy bezpieczeństwa. Systemy takie jak adaptacyjny tempomat, wspomaganie hamowanie, ABS, komunikacja pojazd-pojazd, a nawet kontrola trakcji, mogą być rozwijanie dzięki danym uzyskanym z autonomicznego GSa i interakcjom z innymi pojazdami.

Nie zmienia to jednak faktu, że poruszający się bez kierowcy motocykl wygląda nieco niepokojąco… Jak uważacie?

%d bloggers like this: