Ducati, Ford i Audi przedstawiają system komunikacji pomiędzy pojazdami

Odbywająca się w czasie rzeczywistym komunikacja pomiędzy wszystkimi pojazdami na drodze jest finalnym osiągnięciem technologicznym, do którego wielu producentów dąży z wielkim uporem.

Cel jest jasny. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach za pomocą technologii i ograniczenie skutków błędów kierujących. Oczywiście nie ma mowy o uniemożliwieniu kierowcom prowadzenia pojazdów, a jedynie możliwość uniknięcia katastrofy, gdy człowiek zawodzi.

fot. materiały prasowe

Jedno z takich rozwiązań została przedstawione podczas odbywających się w Las Vegas targach CES. System Ducati, Forda i Audio ma za zadanie z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzegać kierowców o potencjalnym niebezpieczeństwie, np. przeszkodzie na drodze lub zbliżającym się kursem kolizyjnym pojeździe. Inna cecha systemu to ustalenie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach dróg równorzędnych.

Ducati już od jakiegoś czasu promuje swój program „Safety Road Map 2025”, który ma na celu rozwój technologii bezpieczeństwa. W ubiegłym roku włoska marka ogłosiła, że pracuje nad prototypem komunikacji pojazd-pojazd a testy obejmują miedzy innymi Multistradę 1200 Enduro i samochody marki Audio. Pojazdy współpracowały już ze sobą w kontrolowanym środowisku.


Źródło: YouTube/Qualcomm

Po tym jak Ducati połączyło siły z Audi i Qualcomm, aby opracowywać technologię komunikacji C-V2X, do zespołu dołączył również Ford wprowadzając swoje rozwiązania z zakresu „mobilności miejskiej”.

Prezentowane na CES rozwiązania mają zostać wdrożone na przestrzeni najbliższych lat. Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie modelu Ducati wyposażonego w radar, co jest planowane na około 2020 rok.

%d bloggers like this: