10 najlepszych artykułów Inforiders.pl. Wciąż aktualne i do poczytania

Początek nowego roku to  czas podsumowań, zestawień, retrospekcji, dlatego dziś mamy dla Was nietypowy temat, a nawet kilka. Zebraliśmy dziesięć naszych artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem i miały najlepszą oglądalność. Prezentujemy tylko te, które są uniwersalne, aktualne i ciekawe również dzisiaj. Miłej lektury!

Linki znajdziecie pod tytułami. I jeszcze jedno, jeśli chcielibyście abyśmy wrócili do któregoś z tych wątków lub tematów, dajcie nam znać w komentarzach.

Ośmiu wspaniałych. Najcięższe motocykle seryjne

Dwukołowe giganty, które ważą grubo ponad ćwierć tony, nie nadają się do ciasnej jazdy w winklach, za to na bezkresnych higway’ach nie mają sobie równych. To współczesne odpowiedniki amerykańskich krążowników szos z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Maja tyle samo majestatu i kuszą obietnicą przygody, wolności oraz… komfortu.

Oto ośmiu przedstawicieli klasy super cruiser albo touring, z piecami, których nie powstydziłyby się wielokołowe ciągniki ze stajni MAN. Czy te mastodonty drogi są groteskowe? Przesadzone? Niektóre może tak, ale starczy dosiąść takiego kolosa, żeby przekonać się jaka to frajda…

30 motocyklowych porad, które mogą uratować życie

Aby stać się dobrym motocyklistą, który jeździ swobodnie ale bezpiecznie, potrzeba lat praktyki. Jeśli spytasz się starych wiarusów o dekalog najważniejszych spraw, większość porad będzie bardzo krótka.

To nie znaczy, że mówimy o drobnych sprawach. Każdy temat można rozwinąć i przedstawić masę niuansów, wariantów, opcji. Można, ale zamiast rozwadniać, lepiej skupić się na sednie. I to właśnie robimy…

Historia dwukołowego szczęścia z okresu PRL. Nie miałeś? Żałuj!

Młodsze roczniki motocyklowych riderów nie bardzo rozumieją dlaczego dziadki z trzydziestką, czterdziestką na karku, z sentymentem spoglądają za małym, dwukołowym potworkiem, skrzyżowaniem dziecięcego wózka z rowerkiem dla przedszkolaka. I chyba nie da się tego zrozumieć o ile w dowodzie osobistym nie znajdziesz rocznika zaczynającego od siódemki lub ósemki.

Historia motorynki to głównie czasy PRL, w których za szczyt dziecięcych lub młodzieżowych marzeń uchodził rowerek Pelikan albo słynny Wigry. O chińskich produkcjach, które dziś dominują w segmencie najtańszych jednośladów z silnikiem w ramie, niewielu słyszało. Były za to chińskie gumki do mazania i bajecznie kolorowe temperówki.

Cztery główne błędy motocyklistów. I jak ich uniknąć

Nikt z nas nie jest doskonałym motocyklistą i tak naprawdę nigdy nie docieramy do punktu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że nauczyliśmy się już wszystkiego, co trzeba wiedzieć o jeździe.

Tak po prostu jest, ale za nami są dziesiątki różnych sytuacji i błędów, z których część powtarza się bardzo często – nawet w przypadku bardzo doświadczonych jeźdźców. Ono czarna czwórka głównych przewinień, które… na pewno nie są ci obce.

Motocykl z USA od polskiego handlarza. Czy to się opłaca? Adrian opowiada jak jest

Kupno motocykla to niełatwa sprawa, niezależnie od tego czy to pierwszy raz, czy kolejny. Tym bardziej kupno motocykla z USA z opcją zakupu od polskiego handlarza. Internet aż puchnie od wspaniałych maszyn, które ktoś, gdzieś „zaledwie puknął” i sprzedaje w cenie średniej klasy miksera kuchennego. Czy to bajka, czy sen?

Z tym pytaniem udaliśmy się do Adriana, który kupił motocykl z USA na podstawie zdjęć i przeszedł długą drogę. O tym czy wyboistą, co go w trakcie spotkało, i jak to się skończyło, Adrian opowiada jak na spowiedzi u arcybiskupa Wesołowskiego. Posłuchajcie…

10 motocykli wartych uwagi

Motocykle typu cruiser zdefiniowały amerykańską kulturę w wczesnych lat 30. XX wieku aż do końca lat 60. Duże krążowniki szos w typie macho są nadal popularne wśród miłośników motocykli, którzy mają w sobie coś z buntowników. Ciężkie maszyny tego typu mogłyby opowiedzieć niejedną wspaniałą historię i niejako to robią za pomocą swoich niskich pomruków. To prawdziwe lwy drogi, ale to również rodzina, w której znajdują się mniejsze, chociaż nie mniej groźne, drapieżniki.

Poniżej znajdziecie dziesięć starszych i nowszych motocykli typu cruiser, które przyciągają wzrok swoimi szlachetnymi, ponadczasowymi kształtami, nawiązują do legendy stylu lub są silne jak dawne konie pociągowe. Niektóre żyją już wyłącznie w drugim obiegu, inne dopiero zaczynają swoją drogę, ale łączy je klimat cruiserów, nawet jeśli część z prezentowanych modeli jest znacznie mniejsza od swoich bardziej znaczących towarzyszy. To prawdziwe legendy, a w części przypadków spadkobiercy przeszłości, która nadal przecież żyje.

Głośne wydechy ratują życie! Przykro mi, ale to nieprawda

Najpopularniejszą motocyklową teorię zna każdy. Głośne rury automatycznie zwiększają bezpieczeństwo motocyklisty, ponieważ kierowcy samochodów mogą usłyszeć dwukołowego potwora znacznie wcześniej. Mówiąc inaczej, puszkarze zostają odpowiednio wcześniej poinformowani o nadjeżdżającym jednośladzie. Niestety efekt Dopplera osłabia ten efekt. I nie tylko on.

Internet ma wiele do powiedzenia na temat efektu Dopplera, ale przybliżymy najbardziej popularne podsumowanie z Wikipedii: „Gdy źródło emituje falę cały czas z taką samą częstotliwością i nie porusza się, to odległość między kolejnymi grzbietami fali jest jednakowa we wszystkich kierunkach, natomiast kiedy źródło porusza się, to odległość między kolejnymi grzbietami jest zależna od kierunku rozchodzenia się fali.

Z tego powodu obserwator może odbierać falę o innej częstotliwości niż nadawana, przy czym zmiana zależy od prędkości źródła oraz kąta między kierunkiem obserwacji a kierunkiem ruchu źródła. Różnica częstotliwości między falą nadawaną i odbieraną nazywana jest częstotliwością Dopplera lub przesunięciem Dopplera”.

“Potwór” to motocyklowe rękodzieło. Dosłownie

Zaledwie kilka dni temu odbyła się szósta już edycja Wrocław Motorcycle Show 2016. W zabytkowej Hali Stulecia swoje stoiska miały najbardziej znane i najpopularniejsze marki. Wśród błyszczących chromem nowoczesnych konstrukcji Yamahy, Ducati, BWM i innych wiodących marek, można było wypatrzyć prawdziwe perełki dwukołowej motoryzacji. Jedna z najciekawszych znajdowała się w korytarzach opasających główną halę i spoglądała na gości WMS przez dwa szklane, lekko zamglone przez czas, reflektory.

Zielona bryła maszyny górowała nad wszystkimi motocyklami w pobliżu. Masywna i solidna, przeniesiona żywcem z innej epoki, lecz mimo to wciąż aktualna i budząca szacunek. „Potwór” – bo tak brzmi pieszczotliwa nazwa 420-kilogramowego motocykla, został zaprojektowany i własnoręcznie zbudowany przez Stanisława Szydełko.

Małe motocykle, które dają dużo frajdy!

Słyszeliście już o Pit Bike’ach? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie naszą rozmowę z Pawłem Góreckim, który wie o nich niemal wszystko. Pit Bike nie są tylko małymi motorkami dla dzieci.

To również doskonała zabawa dla dorosłych motocyklistów, którzy szukają jakieś alternatywny dla tradycyjnych kółek wokół komina. Ale uwaga, ten sport podobno bardzo wciąga.

Motocykle tak trwałe, że produkowano je przez dekady? Zobacz trzy słynne modele Hondy, Yamahy i Kawasaki

Historia niektórych modeli motocykli jest bardzo długa. Sztandarowym przykładem jest choćby Royal Enfield Bullet, którego pierwowzór powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Motocykl w nieco zmienionej formie produkowany był również w trakcie II Wojny Światowej i w całkiem niezłej kondycji wkroczył w lata 50. XX wieku. W roku 1956, gdy angielski rynek poczuł gorący oddech japońskiej konkurencji, Royal trafił do Indii, gdzie produkowany jest do dzisiaj. Nieco odmienny, ulepszony, ale nadal w klasycznej formie i w dużej mierze tożsamy z modelem sprzed 80 lat.

Życiorys poniższych trzech motocykli jest nieco inna. To modele, które również były produkowane bardzo długo. Niektóre konstrukcje były tak dobre, a może tak tanie i masowe, że w niemal niezmienionej formie przetrwały dwie, trzy, a nawet cztery dekady. W naszych czasach wygląda to zupełnie inaczej. Jeśli producent jednośladów nie wypuści „ulepszonej” linii swoich modeli na dany rok, klienci są niezadowoleni, media i komentatorzy zaczynają doszukiwać się problemów natury finansowej i niemal natychmiast wieszczą upadek firmy.

%d bloggers like this: