Koniec wymuszania opłat za odholowanie pojazdu

Do tej pory właściciele pojazdów, które zostały usunięte z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, uznano za porzucone lub uniemożliwiały poruszanie się innym uczestnikom drogi, mogli odebrać swoja własność dopiero po uiszczeniu opłaty za odholowanie.

Foto: Policja

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego art. 130 Prawa o ruchu drogowym, który mówi, ze pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty – jest niezgodny z Konstytucją. TK uznał, że aktualny zapis w istotny sposób ogranicza prawo własności właściciela pojazdu poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem ruchomym. Zdaniem sędziów odholowanie pojazdu i mandat są wystarczającą karą za tego typu przewinienie.

Dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać po dziewięciu miesiącach do ogłoszenia wyroku w dzienniku ustaw. Oczywiście za odholowany motocykl lub samochód i tak będzie trzeba zapłacić mandat i opłaty parkingowe, ale wydanie pojazdu nie będzie już uzależnione od wniesienia opłaty i okazania potwierdzenia.

%d bloggers like this: