8 punktów bezpiecznej jazdy jesienią

Jesień w tym roku kusi znakomitą pogodą, dlatego wielu motocyklistów odkłada termin zimowania jednośladu. Trzeba jednak pamiętać, że warunki są inne niż latem. Na co należy zwracać uwagę, jak się chronić i czego wystrzegać? Sprawdźcie naszą listę.

1. Spadające i zalegające liście

Późną jesienią zdecydowanie mniej liści spada z drzew, ale to równocześnie oznacza, że zalegają na drogach, poboczach i szlakach. Szczególnie mokre liście mogą pozbawić opony przyczepności. Na dodatek zasłaniają ubytki lub dziury w nawierzchni, kałuże, mogą przykleić się do leżącego na drodze kawałka gałęzi lub kamieni, a kiedy masz przez sobą kolorowy kobierzec jesiennych liści, wcale nie jest łatwo dostrzec taką niespodziankę. Nie daj się im zaskoczyć.

Fot. visitmysmokies.com

2. Zimniejsze opony, gorsza trakcja

Podczas jazdy opony osiągają optymalną temperaturę, ale w chłodne jesienne dni zajmuje to znacznie więcej czasu. Tuż po zatrzymaniu gumy chłodzą się szybciej, co w naturalny sposób powoduje mniejszą przyczepność na drodze. Nie należy zapominać o właściwej głębokości bieżnika, czyli po prostu stopniu zużycia opon. Mniej bieżnika to mniej odprowadzonej wody, która jesienią, podczas deszczowej pogody, mglistych poranków i wieczorów, jest czymś normalnym. Trzeba o tym pamiętać.

3. Ubiór na cebulkę

Jesiennie dni nie są jeszcze tak krótkie jak zimą, ale często charakteryzuje je większa nieprzewidywalność jeśli chodzi o temperatury. Najlepiej zatem ubierać się warstwowo, co pozwala lepiej chronić się przed zimnem, a jeśli dzień okaże się wyjątkowo jak na tę porę ciepły i słoneczny, bez problemu ściągniesz jedną lud dwie warstwy. Odzież powinna być oddychająca, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – nie powinna gromadzić wilgoci.

4. Ekwipunek przeciwdeszczowy

Kaprysy pogody są oczywiste o tej porze roku. Nie zawsze ubieramy odzież przeciwdeszczową, ale jeśli tak się zdarza, powinieneś mieć ze sobą łatwy w transporcie i poręczny kombinezon, który ubierzesz na normalne motocyklowe rzeczy, jeśli pogoda nagle się pogorszy. Nawet zwykła mgła, która jesienią może pojawić się niespodziewanie i towarzyszyć motocykliście przez wiele kilometrów, potrafi bardzo szybko przeniknąć kilka warstw odzieży i zupełnie zepsuć przyjemność z jazdy. Jednoczęściowy, wodoodporny kombinezon potrafi znakomicie zatrzymać mżawkę i mgłę, a na dodatek szybko się go zakłada i ściąga.

Fot. motorosfamily.blog.hu

5. Dzika zwierzyna

Jesienią dzika zwierzyna zaczyna aktywniej poszukiwać pokarmu, żeby zyskać jak najwięcej tłuszczu na trudne, zimowe miesiące. Jeleniowate, dziki i drobne ssaki pojawiają się częściej w pobliżu dróg szczególnie o świecie i o zmierzchu, kiedy żerują najaktywniej. Jesień to również ulubiony czas dla myśliwych, co jeszcze bardziej podnosi ryzyko spotkania spłoszonej zwierzyny na drodze. Plus jest taki, że drzewa straciły liście i nie kryją zwierząt przed naszym wzrokiem – należy tylko pracować nad widzeniem peryferyjnym co oznacza po prostu żeby zerkać na to, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi.

6. Przymrozki

Bez względu na to, jak ciepło może być jeszcze w ciągu dnia, poranki bywają już mroźne. Nawet najcieńsza warstwa szronu może spowodować utratę przyczepności. Postaraj się pozostawać jak najbliższej osi jezdni, ponieważ na krawędziach szronu jest najwięcej. Najlepiej jeździć po torach pozostawionych przez koła samochodów.

7. Coś ciepłego

Dobrą praktyką podczas jesiennych przejażdżek jest zabieranie ze sobą małego termosu z kawą lub herbatą. Kilka łyków gorącego płynu rozgrzeje organizm i poprawi humor. Poza tym można się zatrzymać w dowolnym miejscu i nie trzeba odliczać kilometrów do stacji benzynowej lub zajazdu.

Fot. blueridgemuse.com

8. Sprawdzanie pogody

Nawet jeśli lubisz przygodę, lepiej sprawdź pogodę przed wyjazdem, szczególnie jeśli jazda ma trwać nieco dłużej niż parę godzin. Najlepiej zainstalować w smartfonie apkę pogodową, żeby nie tracić czasu na szukanie prognozy w sieci. Pogoda jest zjawiskiem dynamicznym i nie wszystko da się przewidzieć, ale na dzień, dwa przed wyjazdem, prognozy zawodowych meteorologów zazwyczaj się sprawdzają.

%d bloggers like this: