Akumulator na kółkach to pomysł Hiszpanów z Silence

Silence to hiszpańska firma zajmująca się projektowaniem, rozwojem i produkcją pojazdów elektrycznych z dwoma i trzema kołami, która opracowała jednoślad dostosowany do potrzeb rynku. Najciekawsze nie są wcale parametry elektrycznego skutera, ale akumulator, który można zabrać ze sobą do domu lub pracy, żeby go podładować.

fot. Silence Urban Ecomobility

Nie jest to oczywiście nowe rozwiązanie, ale Silence Urban Ecomobility skupiło się na praktycznym aspekcie tej procedury. Akumulatory są po prostu bardzo ciężkie, wyjmowanie ich z elektrycznych jednośladów nie jest ani łatwe, ani przyjemne, a przenoszenie kilkunastokilogramowej bryły to już w ogóle abstrakcja dla większości potencjalnych użytkowników.

fot. Silence Urban Ecomobility

Hiszpanie nie wyłamywali otwartych drzwi. Jak sobie radzimy z bagażem w podróży? Zazwyczaj kupujemy poręczną walizkę na kółkach, której nie trzeba nosić. Taki sam system zastosowano w modelu S01. Wyjęcie akumulatora jest banalnie proste, a ponieważ wyposażony został w specjalny wózek i wysuwany uchwyt, nie trzeba go dźwigać do biura. Proste i skuteczne.

fot. Silence Urban Ecomobility

Producent przewiduje dwie wersje jednośladu. Mocniejszy pojazd będący odpowiednikiem pojemności 250 cm3 będzie w stanie przejechać na jednym ładowaniu aż 215 kilometrów. Prędkość maksymalna wynosi 100 km/h, a od 0 do 50 km/h jednoślad rozpędza się w 3,8 s. Słabsza wersja również rozpędzi się do 100 km/h (zasięg 70 km/h i 4,5 s. do 50 km/h).

fot. Silence Urban Ecomobility

S01 ma trzy tryby jazdy i bieg wsteczny, oświetlenie LED, światła dzienne, cyfrowy prędkościomierz, przestrzeń bagażową pod kanapą i sterowanie za pomocą aplikacji. Apka w telefonie umożliwia na przykład zdalne uruchomienie pojazdu i otwarcie schowka pod kanapą (mieści dwa standardowe kaski). Poza tym kierowca ma dostęp do danych o aktualnym poziomie naładowania akumulatora, prędkości, itd.

fot. Silence Urban Ecomobility

Poza Hiszpanią S01 będzie kosztował 6600 euro. Obecnie przyjmowane są zaliczki w wysokości 600 euro. Przedsprzedaż oznacza m.in. bonusowy, darmowy kask, lepsze warunki ubezpieczenia i gwarancji. Preorderem objętych jest 500 egzemplarzy. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie producenta.

%d bloggers like this: