Koniec hałasu wiatru podczas jazdy motocyklem? Norwegowie chcą ciszy dla wszystkich motocyklistów

Aktywna technologia redukcji szumów wiatru istnieje od lat, ale wciąż nie rozpowszechniła się w motocyklowym uniwersum. Firma DAAL, którą założyło dwóch Norwegów, ma to zmienić.

fot. DAAL Noise Control Systems

DAAL Noise Control System to startup mający na celu rozwój aktywnych systemów redukcji szumów, które mogą być instalowane w kaskach różnych producentów. Chodzi o to, że tak jak dziś możemy skorzystać z interkomów lub innych systemów komunikacji właściwie dowolnej firmy, tak samo w przyszłości będziemy mogli założyć urządzenie DAAL do każdego kasku.

Technologia DAAL ma działać tak samo jak inne systemy redukcji szumów, to znaczy poprzez wbudowane mikrofony, które odbierają hałas, a następnie system, który generuje przeciwdźwięki. W praktyce przeciwdźwięk nie jest niczym innym niż niepożądanym dźwiękiem o przeciwnej fazie.

fot. DAAL Noise Control Systems

Zasada funkcjonowania jest zaskakująco prosta: mikrofon rejestruje odgłosy z otoczenia. Procesor generuje z nich sygnał jednakowy pod względem akustycznym, ale będący ich lustrzanym odbiciem, który jest odtwarzany przez głośniki. W idealnym przypadku dźwięk i przeciwdźwięk eliminują się nawzajem, a wynikiem jest zupełna cisza.

Jak na razie tylko Sena sprzedaje taki system, chociaż zaawansowane prace prowadzą również inne marki. Dag Loe i Sigmund Birkeland chcą uniezależnić swój projekt od producentów i zaoferować gotowy produkt wszystkim motocyklistom. Idea jest szczytna, zobaczymy jak Norwegom pójdzie wprowadzenie jej w życie.


Źródło: YouTube / DAAL Noise Control Systems

%d bloggers like this: