Concept KX to najpiękniejszy bobber na EICMA 2018?

Najpiękniejsze fabryczne bobbery nalezą do Triumpha, Harleya-Davidsona, Indiana i Yamahy, ale być może niedługo do tej eleganckiej grupy dołączy angielski, a właściwie indyjski Royal Enfield. Podczas EICMA w Mediolanie zobaczyliśmy prototyp o nazwie Concept KX i jeśli ten motocykl rzeczywiście powstanie, może poważnie namieszać w rodzinie bobber.

fot. Royal Enfield KX Concept

Royal Enfield sprzedaje więcej motocykli w Indiach niż KTM, BMW, Triumph, Ducati i H-D łącznie. To marka premium, na dodatek z wspaniałą historią. Concept KX bazuje na jednym z pomników marki, modelu KX z lat 30. ubiegłego wieku.

Pojazd w stylu typowym dla bobberów charakteryzuje się pojedynczym siedziskiem, klasyczną kierownicą i pięknie wyprofilowanym, ale niedużym bakiem. Do tego dochodzą solidne koła 19 cali. Sercem układu jest widlasta jednostka o pojemności 838 cm3 z owalnymi pokrywami cylindrów w starym stylu.

fot. Royal Enfield KX Concept

Sporą ciekawostką jest fakt, że chłodzony cieczą silnik 838 cm3 jest wynikiem prac Royal Enfield i Polaris Industries, czyli firmy będącej właścicielem Indian Motorcycle. Czyżby miał to być zalążek jakieś poważniejszej współpracy?

Motocykl ma również wiele nowoczesnych elementów. Reflektor został wykonany w technologii LED z opcją DRL (ang. Daytime Running Light) czyli po prostu świateł do jazdy dziennej, których można używać zamiast świateł mijania w ciągu dnia.

fot. Royal Enfield KX Concept

Kolejny nowoczesne elementy to w pełni cyfrowa konsola instrumentów i dwa solidne hamulce tarczowe na przednim kole. Na przedzie zastosowano zawieszenie trapezowe, z tyłu znajduje się solidny monoshock ukryty pod siedziskiem. Tylne koło opiera się na pojedynczym wahaczu. Być może jednym elementem, który nie pasuje do tego układu są nieco toporne końcówki wydechów.

Na razie Royal Enfield nie planuje wersji produkcyjnej tego motocykla, a przynajmniej nie wcześniej niż przed 2020 rokiem. Plany i strategie mogą się jednak zmienić, tym bardziej, że olbrzymie zainteresowanie publiczności i mediów branżowych na pewno da szefom Royal Enfield do myślenia.

fot. Royal Enfield KX Concept
%d bloggers like this: