Szkocka policja wreszcie wygrywa ze złodziejami motocykli?

Policja w Edynburgu przedstawiła dane na temat przestępczości, z których wynika, że pomiędzy kwietniem a wrześniem 2018 roku liczba kradzieży motocykli została ograniczona o 60 procent, co oznacza blisko 280 motocykli, które pozostały przy właścicielach. Jednocześnie znacznie zmniejszono liczbę przestępstw z użyciem motocykli – o 54 procent (346 mniej zgłoszonych incydentów).

Recepta na sukces? Przede wszystkim oddelegowanie do pracy w terenie doświadczonych oficerów. Akcja o kryptonimie Operation Soteria została zapoczątkowana już w 2016 roku. Najnowsze działania to znakowanie motocykli za pomocą niewidocznych sprayów oraz wprowadzenie do oddziałów prewencji policjantów na motocyklach terenowych.

fot. Policjanci z Edynburga na motocyklach terenowych

Szczególnie to drugie rozwiązanie, zapewniające stróżom prawa większą mobilność i zwrotność oraz możliwość jazdy w trudniejszym terenie, sprawiała że przestępcy nie mogą już czuć się bezkarni.

Przypomnijmy jeszcze, że od zeszłego roku podobna rozwiązania stosują również władze Londynu. Nowa taktyka polega między innymi na użyciu zdalnie sterowanych kolczatek, w celu natychmiastowego zatrzymania bandziorów, oraz wprowadzeniu uzbrojonych policjantów na motocyklach BMW GS, którzy patrolują ulice stolicy.

Wcześniej angielscy stróże prawa jedynie podążali za przestępcami, aby nie narażać na ryzyko postronnych osób. Najczęściej kończyło się to ucieczką złodziei i pogłębiało wrażenie bezkarności osobników łamiących prawo.

%d bloggers like this: