Nie musimy już wozić dowodu rejestracyjnego i OC. Pożegnamy się jeszcze z kartą pojazdu?

Od 1 października nie musimy już zabierać ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ale ministerstwo cyfryzacji chce iść jeszcze dalej. Marek Zagórski, piastujący stanowisko szefa resortu, chciałbym zrezygnować również z kart pojazdu.

Karta pojazdu, która zawiera wszystkie niezbędne dane o pojeździe i jego wcześniejszych właścicielach, miałaby zostać zlikwidowana. Według Zagórskiego jest to jeden z dokumentów, które nie są już dziś potrzebne, ponieważ zastępuje go baza danych w systemie CEPiK.

fot. karta pojazdu

Urzędnicy chcieliby także w perspektywie kilku lat znieść konieczność okazywania podczas kontroli prawa jazdy. Dokument ten, podobnie jak dowód rejestracyjny i poświadczenie zawarcia umowy z ubezpieczycielem, mógłby zostać w domu. Wszelkie konieczne informacje policjant uzyska z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Czy likwidacja karty pojazdu rzeczywiście byłaby udogodnieniem dla kierowców? Faktem jest, że przez 1999 rokiem właściciele samochodów doskonale sobie radzili bez tego dokumentu. Ponadto konieczność zachowania historii samochodu, łącznie z jego wcześniejszymi właścicielami, nadal byłaby zachowana, tylko że w systemie informatycznym. Może rzeczywiście nie byłby to zły pomysł?

%d bloggers like this: