Polacy wolą sprowadzać jednoślady?

Według najnowszego raportu PZPM we wrześniu bieżącego roku zarejestrowano po raz pierwszy w Polsce 4 757 używanych jednośladów, czyli więcej o 11,5% niż w roku ubiegłym. Jest to szósty miesiąc z rzędu ze wzrostem importu jednośladów.

W tej grupie zdecydowanie przeważały motocykle. Ich rejestracje wyniosły 4 011 szt. i były o 13,1% wyższe niż we wrześniu ub.r. W grupie motorowerów przybyło 746 sztuk, o 3,3% więcej niż przed rokiem.

Od stycznia do września wszystkich używanych jednośladów sprowadzono do Polski 61 517 (+6,9% r/r). Import używanych jednośladów rośnie i zapewne będzie stanowił co raz większe wyzwanie dla rodzimego rynku sprzedaży. Głównie chodzi jednako maszyny z drugiej ręki, ponieważ klienci wybierający używane jednoślady zazwyczaj i tak nie dokonaliby zakupu nowego pojazdu w salonie.

Yamaha XSR900. Foto: Yamaha

Mimo wszystko sprzedawcy nowych maszyn też mogą patrzyć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. We wrześniu br. zarejestrowano 1 040 nowych motocykli, czyli o 187 sztuk (21,9%) więcej niż przed rokiem.

Sytuacja jest więc analogiczna do poprzednich miesięcy tego roku, tzn. sprzedaż jest zdecydowanie niższa niż w latach 2015-2016, kiedy bardzo pozytywnie na wyniki wpłynęło rozszerzenie na większą grupę kierowców uprawnień do prowadzenia lekkich motocykli. Jest to też znacznie więcej niż rejestrowano w analogicznym miesiącu w latach poprzedzających bum na 125-tki.

Schemat ten powtarza się w każdym miesiącu od kwietnia. Można więc powiedzieć, że przynajmniej na razie, rynek motocykli ustabilizował się. Od początku roku zarejestrowano 12 453 motocykle (-2,4% r/r).

Źródło: PZPM

%d bloggers like this: