Hu ha ha! Nasza zima zła, ale to najlepszy czas na kupno motocykla

„Kiedy jest najlepszy czas na zakup motocykla?” – To pytanie, które często słyszymy od kumpli i znajomych, a ponieważ dziś pierwszy raz w tym sezonie poczuliśmy przedsmak zimy, warto się nad tym zagadnieniem pochylić.

Po pierwsze pozwólcie, że powiem wprost: zima to najlepszy czas na zakup motocykla, ponieważ mniej osób szuka maszyn, a to oznacza, że łatwiej trafić na dobry egzemplarz w przypadku jednośladów używanych i znacznie tańszy, lub z dodatkowymi akcesoriami, w opcji zakupu nowego moto.

fot. pixabay.com / CC0 Creative Commons

Minus oczywiście jest taki, że nieco trudniej ogarnąć testy maszyny i ze względu na zimno są one boleśniejsze. Sam kupowałem motocykl w lutym i jazda testowa kosztowała mnie sporo nerwów, również ze względu na to, że na drodze w małej miejscowości, do której trafiłem, był niestety lód na drodze. Wywrotki uniknąłem, ale jazda testowa była znacznie utrudniona i nie mogłem wykonać wszystkich zaplanowanych manewrów.

W sytuacji podobnej do mojej, przy zakupie moto używanego, szczególne znaczenie ma ocena stanu technicznego jednośladu. Jeśli się na tym nie znasz w wystarczającym stopniu, powinieneś poprosić o pomoc biegłego technicznie kolegę lub skorzystać z przeglądu w najbliższym miejscu zakupu warsztacie motocyklowym.

Te sprawy trzeba oczywiście na wstępie ustalić ze sprzedającym. Przy okazji, jeśli sprzedający nie godzi się na przegląd, bo: „Panie, gdzie ja będę na mrozie z motocyklem jeździł!”, to lepiej sobie zakup odpuścić. Niestety za dowóz jednośladu do warsztatu i przegląd płacisz Ty. Taka jest przynajmniej praktyka.

Kiedy najlepiej kupić motocykl?

Mimo że chcielibyśmy aby było inaczej, musimy powiedzieć sobie wprost, że motocykl dla większości z nas to pasja i zajęcie sezonowe. Szczególnie widać to wiosną, kiedy wszyscy przebierają nogami w oczekiwaniu na lepszą pogodę, a gdy nadejdzie taki dzień, na ulicach nagle pojawiają się dziesiątki motocykli. Co roku z tego powodu robi się również nieco niebezpiecznie, bo właściciele samochodów muszą przypomnieć sobie, że trzeba dzielić się drogą z motocyklistami.

fot. pixabay.com / CC0 Creative Commons

Jeśli zajrzysz do lokalnego dealera w cieplejszych miesiącach roku, znajdziesz mnóstwo ludzi, którzy szukają nowych motocykli, a pod sklepem co chwila słychać warkot odpalanych potworów. Ale gdy nadchodzi jesień i zima, salony pustoszeją i gdyby nie grająca w kącie muzyka, wokół zaległaby ciężka, głucha cisza.

Sprzedaż zaczyna się kurczyć, a dział serwisu, który cały czas zajęty był setkami spraw klientów, wyraźnie zwalnia obroty i ma wreszcie czas obejrzeć wszystkie zaległe odcinki Synów Anarchii. Dla dealerów to oczywiście nie jest komfortowa sytuacja. Przepływ pieniędzy jest kluczowy dla każdego biznesu, koszty trzeba ponosić cały czas, a zatem każdy klient, który pojawi się w zimie, jest witany z szeroko otwartymi ramionami.

Na dodatek koniec roku to tradycyjne okres prezentacji nowości na następny sezon, a wraz z pojawieniem się nowych modeli, rocznikowo starsze stają się automatycznie mniej atrakcyjne. Niesprzedane zapasy w salonie dealera to pieniądze, które nie pracują, dlatego przedstawicielowi marki zależy, aby jednoślady trafiły do odbiorców. Dotyczy to zarówno motocykli nowych, jak i używanych. Sprawy do rozważenia przy zakupie motocykla to:

Czy jestem doświadczonym kierowcą?

Jazda na motocyklu to świetna sprawa, ale gdy robisz to źle, może być śmiertelnie niebezpieczne. Zanim zdecydujesz się na zakup motocykla, musisz ocenić swoje umiejętności. Jeśli jesteś nowicjuszem, lepiej nie rozpoczynać przygody z motocyklem, który należy do wagi ciężkiej, albo ma torowe korzenie o bardziej przypomina rakietę na dwóch kołach. W przypadku osób, które miały dłuższą przerwę w jeździe, najlepiej skorzystać z kursu odświeżającego umiejętności. Przy okazji można lepiej poznać swoje oczekiwania i możliwości, a to przekłada się na lepszy wybór motocykla, który ma stanąć w garażu.

fot. pixabay.com / CC0 Creative Commons

Gdzie i jak będę jeździł?

Rodzaj motocykla, który chcesz kupić, zależy w dużej mierze od stylu jazdy jaki preferujesz, tras i Twoich planów na przyszłość. Jazda na moto może stać się częścią stylu życia. Motocykl, który wybierzesz, powinien być w miarę najdokładniejszą odpowiedzą na kilka pytań: Czy lubisz wolną jazdę? Czy korzystasz z motocykla do dojazdów do pracy? Czy ma to być Twój podstawowy środek lokomocji? Czy będziesz poruszał się po innych drogach niż utwardzone? Czy oczekujesz ciasnych zakrętów i prędkości? Tych pytań jest więcej. Przemyśl dokładnie wszystkie odpowiedzi zanim przeznaczysz niemałe pieniądze na realizacje swojego marzenia.

Ile chcę wydać?

Nawet jesienią i zimą masz pewne widełki cenowe, które powinieneś sprecyzować i się ich trzymać. To nie sztuka kupić motocykl, którego możliwości nie wykorzystasz, a będziesz płacił za niego raty kilka lat dłużej. Jeśli masz gotówkę, to zasada jest ta sama. Na pewno znajdziesz dla zaoszczędzonej kasy inne ważne cele zakupowe. Generalnie chodzi o to, aby w miesięcznym budżecie nie było to obciążenie, które za kilka, kilkanaście miesięcy, kiedy już minie euforia z zakupu moto, stanie się męczące – po prostu zbyt duże. Otrzeźwienie nie ma przyjść po fakcie, musisz być obiektywny od razu, przed zakupem.

Czy potrzebuję nowego motocykla?

Zastanów się, czy naprawdę musisz mieć salonowy model prosto z fabryki. Oczywiście dealerzy w okresie jesienno-zimowym stosują różne zachęty, łącznie z pokaźnymi obniżkami cen, ale zazwyczaj w ich ofercie znajduje się również kilka motocykli, które do salonu z różnych względów wróciły. Często są to maszyny roczne, dwuletnie, z niewielkim przebiegiem, a ich cena jest znacznie niższa.

fot. pixabay.com / CC0 Creative Commons

Czy ten motocykl jest dla mnie?

Rozglądając się za nowym motocyklem powinieneś wziąć pod uwagę swoje ciało, wagę, wzrost i siłę. Jeśli nie możesz postawić stóp na płasko, gdy motocykl jest wyprostowany, to ta maszyna jest dla Ciebie za wysoka. W przypadku pierwszego motocykla staraj się trzymać z daleka od kuszących modeli o wysokich osiągach, które mogą mieć więcej mocy niż jesteś w stanie na tym etapie opanować.

Czy to prawdziwa miłość?

Motocykl, który ostatecznie wybierasz powinien być zgodny ze stylem życia i potrzebami, które masz. Wybierz ten, który pokochasz, ale również, a nawet przede wszystkim, pasuje do Twojego życia, bo inaczej będzie to miłość toksyczna, która skończy się rozwodem.

%d bloggers like this: