Hiszpańska sieć wypożyczalni elektrycznych jednośladów przelicza kilometry na gramy CO2

Użytkownicy Muving przejechali od marca 2017 roku 5,4 miliona kilometrów. Według właścicieli hiszpańskiej sieci wypożyczali skuterów działającej m.in. w Madrycie, Barcelonie, Sevilli, Grenadzie i Maladze, tym samym do atmosfery nie trafiło 800 ton CO2.

Największe ograniczenie emisji dwutlenku węgla ze względu na liczbę pojazdów i przejazdów elektrycznych jednośladów odnotowano w Madrycie, na kolejnym miejscach plasują się Walencja, Sewilla i Saragossa.

fot. Muving

System Muving działa w ten sposób, że pod koniec każdej przejażdżki wypożyczonym pojazdem, użytkownik dostaje informację o liczbie zaoszczędzonych gramów dwutlenku węgla. Dzięki elektrycznym skuterom hiszpańskiej sieci, obciążenie atmosfery jest mniejsze, a ponadto są niemal bezgłośne, co na hałaśliwych arteriach miast również ma niemałe znacznie.

Właściciele sieci wskazują również, że dzięki rozbudowanej sieci zapewniają możliwość szybkiego i prostego wypożyczenia skutera w dowolnym miejscu, również na minuty. Tym samym ograniczany jest zbędny ruch prywatnych pojazdów samochodowych, a do dyspozycji mieszkańców aglomeracji pozostaje więcej wolnych miejsc parkingowych.

fot. Muving

Oczywiście takie porównania działają na wyobraźnię, ale należy pamiętać, że wytworzenie wydajnych akumulatorów do elektrycznych jednośladów, dostarczanie energii dla nich (najczęściej z elektrowni opalanych węglem), oraz utylizacja zużytych ogniw, również odbywa się kosztem środowiska…

%d bloggers like this: