Rusza produkcja Vespa Elettrica

Elektryczna Vespa Piaggio w końcu trafi na linię produkcyjną. Montaż jednośladów ładowanych z gniazdka rozpocznie się już we wrześniu.

Vespa zawsze była trochę żywym dinozaurem, ale prehistoryczne rozwiązania technologiczne kryją się po dziś dzień za wspaniałym wyglądem skutera, który przez dekady nic nie stracił ze swego uroku – właściwie to jeszcze skuteczniej przyciąga wzrok, bo opływowe kształty nawiązujące do krążowników szos z lat 50. I 60. mają magnetyczną siłę oddziaływania.

fot. Piaggio

Oczywiście Vespa tez ulega zmianom i aktualnie wyposażona jest w fantazyjną przekładnię CVT, a oleju nie trzeba już mieszać z paliwem, ale dziś Vespa robi jeszcze jeden krok naprzód wprowadzając na rynek elektryczną wariację skutera.

Vespa Elettrica pojawi się zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Paggio podczas zeszłorocznej edycji EICMA. Klienci będą mogli zarezerwować swoją e-Vespę w październiku, dłużej poczekają natomiast nabywcy w USA, którzy dostaną skutery w 2019 roku.

fot. Piaggio

Piaggio bardzo się stara, aby elektryczna wersja skutera była jednośladem przyszłości. Skuter otrzyma technologie umożliwiającą komunikowanie się kierowcą, ale również z innymi systemami sztucznej inteligencji, w tym z Gitą, czyli przedstawionym na początku zeszłego roku robotem, którego przeznaczeniem jest samodzielny dowóz zakupów do domu właściciela.

Vespa przyszłości ma dostarczać użytkownikowi informacji, które będzie zbierać od innych połączonych w systemie pojazdów oraz infrastruktury drogowej. Vespa Elettrica ma być pierwszym krokiem w kierunku tej przyszłości.

fot. Piaggio

Jednoślad ma możliwości porównywalne do spalinowego modelu o pojemności 50 cm3. Na pokładzie znajdzie się silnik elektryczny o mocy 2kW, akumulator umożliwi jazdę w cyklu miejskim na odległość 100 kilometrów. Czas ładowania ogniw wyniesie 4 godziny.

Nowa technologia nie będzie jednak tania. Chociaż oficjalna cena nie została jeszcze ogłoszona, Piaggio potwierdza, że kwota za elektryczny wariant Vespy będzie zbliżona do ceny droższych modeli spalinowych.

%d bloggers like this: