Jeżdżący prototyp WSK już za dwa lata? Są pierwsze wizualizacje!

Czy motocykle produkowane niegdyś w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku znowu trafią na polskie drogi? Za dwa lata mamy zobaczyć jeżdżący prototyp, a tymczasem mamy pierwsze wizualizacje.

fot. Gmina Miejska Świdnik

W marcu zeszłego roku dowiedzieliśmy się od zastępcy burmistrza Świdnika, że krystalizuje się pomysł powrotu legendarnego polskiego motocykla, którego produkcja została przerwana ponad 30 lat temu.

fot. Gmina Miejska Świdnik

Władze miasta są zdeterminowane, aby ożywić dawną legendę. W ciągu kilku miesięcy mieliśmy zobaczyć efekty pierwszych prac. Trwało to nieco dłużej, ale w końcu doczekaliśmy się prezentacji. Doskonałą okazją do tego był zorganizowany w ostatni weekend sierpnia „Zlot motocykl WSK i innych”.

fot. Gmina Miejska Świdnik

Władze miasta dotrzymały słowa i zaprezentowały projekt jednośladu, a właściwie dwie wersje: sportową i turystyczną. Autorem wizualizacji jest Jacek Synakiewicz z Kwidzyna, który od lat konstruuje motocykle i jest właścicielem patentu na silnik przewidziany do napędu nowej wersji motocykla ze Świdnika.

fot. Gmina Miejska Świdnik

Wariant turystyczny WSK-T125 ma być napędzany przez jednocylindrowy, dwusuwowy silnik o mocy 24 KM. Maszyna będzie ważyć 148 kg, a zbiornik paliwa pomieści 22 litry paliwa. Sportowa wersja o roboczym symbolu WSK-S125 zostanie wyposażona w mocniejszy silnik 28 KM, ale będzie lżejsza o 8 kg, natomiast do baku zmieści się 19 litrów paliwa.

fot. Gmina Miejska Świdnik

Przeniesienie napędu będzie odbywać się za pomocą paska, podobnie jak np. w motocyklach Harley-Davidson. Nowością ma być również bezstopniowa przekładna CVT. W dalszej perspektywie powstają mocniejsze wersje 250 cm3 (45 KM), 500 cm3 (90 KM) oraz 1000 cm3 (180 KM).

fot. Gmina Miejska Świdnik

Niestety wizja współczesnej WSK przygotowana przez Synakiewicza nie sprawia dobrego wrażenia. Elementy ramy kratownicowej są dobre w Ducati Monster, ale nijak mają się do dawnych przebojów Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku. Jak oceniacie ten projekt?

%d bloggers like this: