7 gadżetów, które mogą przydać się również motocykliście

Fot. Pixabay

Oto 7 akcesoriów i gadżetów, których nie znajdziecie w ofercie sklepów motocyklowych, a mogą okazać się bardzo przydatne zarówno podczas dłużej, jak i krótszej jazdy na dwóch kółkach.

Maska antysmogowa

Maski antysmogowe bardziej przydadzą się motocyklistom wybierającym jazdę terenową, ale nie da się ukryć, że w miastach pyłu i zanieczyszczeń fruwających w powietrzu też nie brakuje. Maski przeciwpyłowe są produktami wyposażonymi w kilka ciekawych technologii i pozwalają zmniejszyć oddziaływanie toksycznych zanieczyszczeń powietrza.

fot. dragonmask.pl

Wielowarstwowe filtry lepszych modeli wychwytują 90 proc. i więcej pyłów PM 2.5 i PM 10, kurz oraz spaliny. Na dodatek doskonale dopasowują się do twarzy, występują w wielu wariantach kolorystycznych i kilku rozmiarach (najczęściej czterech), co ułatwia ich dopasowanie.

Warto rozważyć zastosowanie maski zamiast klasycznego komina, szczególnie jeśli wiesz, że będziesz jechał przez rejony, którym daleko do pod względem czystości do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Link tutaj.

Apteczka turystyczna

Niby wszyscy wiemy, że warto ją mieć, ale z ręką na sercu, wozisz ze sobą apteczkę? Z własnego doświadczenia wiem, że wygodniej mi zabierać w dłuższe trasy apteczkę turystyczną, która jest lżejsza, bardziej kompaktowa i mogę ją przyczepić na pasku, przytroczyć do plecaka albo elementu ramy motocykla, czy innego miejsca, które mi w danej chwili pasuje.

fot. www.wgl.pl

Zadanie to ułatwia pokrowiec z cordury, laminowany zamek zapewniający ochronę przed wodą i wytrzymałe rzepy, za pomocą których można przypiąć apteczkę. Poręczne i małe modele z odpowiednim wyposażeniem produkowane są dla pieszych turystów i rowerzystów, natomiast doskonale sprawdzą się także dla motocyklistów. Link tutaj.

Wilgotne chusteczki

Kojarzą się z niemowlakami, ale to bardzo przydany drobiazg. Skąd weźmiesz na poboczu, po prowizorycznej naprawie motocykla, bieżącą wodę i mydło, żeby dłonie nie wyglądały jak u kominiarza?

fot. www2.hm.com

Chusteczki spełniają jeszcze inne, mniej reprezentacyjne funkcje – można ich używać zamiast papieru toaletowego (biodegradowalne warianty, które można wrzucać do muszli). Paczka chusteczek jest znacznie mniejsza i wygodniejsza w użyciu niż rolka papieru, który łatwo wilgotnieje i zabiera dużo miejsca. Na dodatek chusteczki nasączone do preparatami o działaniu dezynfekującym i kojącym podrażnienia. Przykładowy link.

Okulary NightVision

Ich odbiorcami są głównie kierowcy samochodów i służą do ochrony oczu w nocy, przed oślepieniem światłami pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Okulary NightVision mogą się również przydać motocyklistom, szczególnie gdy ruch na drodze jest spory mino wieczorowej lub nocnej pory, a także przy dużej ilości oświetlonych reklam i świateł przy drodze.

fot. www.amazon.de

Oczywiście tego typu udogodnienie nie przyda się motocyklistom, którzy mają świetniej jakości, przyciemnianą szybkę. Link do okularów tutaj.

Lateksowe rękawice

Cienkie lateksowe rękawiczki są pomocne w wielu sytuacjach. Pomogą zachować czyste ręce podczas przymusowej awaryjnej naprawy motocykla, albo kiedy postanowisz pomoc komuś innemu. Mogą także ocieplić dłonie, kiedy jest zimno, albo pozwolą zachować suche dłonie, gdy pada deszcz – zakładamy je wówczas pod rękawice główne.

fot. www.emag.pl

Nie bez znaczenia jest fakt, że para lateksowych rękawiczek po spakowaniu jest mniejsza od pudełka zapałek, więc naprawdę nie ma problemu żeby je ze sobą zabrać. Kuchenne, sprawdzone modele, kosztują w sklepach kilka groszy i takie nam wystarczą – nie ma sensu wydawać pieniędzy na jakieś specjalne wersje, bo w większości przypadków to tylko chwyt marketingowy. Tutaj link.

Uchwyt na kubek kawy

Co prawda nie powinno się pić napojów w trakcie jazdy na motocyklu, ale załóżmy, że chodzi o łatwo dostępny uchwyt z kawką, której można napić się podczas postoju. W każdym razie uchwyt na kubek to bardzo przydatna gadżet, którego nie uświadczysz w motocyklowym asortymencie, natomiast często pojawia się w sklepach rowerowych i jako akcesorium samochodowe.

fot. www.tchibo.pl

Kupując uchwyt trzeba tylko zwrócić uwagę, aby mocowanie było solidne. Kubek musi być ponadto termiczny, aby napój nie ostygł zbyt szybko podczas jazdy. Link tutaj.

Zatyczki do uszu mp3

Zatyczki do uszu przydają się szczególnie przy dłuższej jeździe na motocyklu, w przypadku kasków otwartych. Szum wiatru staje się męczący i nieznośny już po kilkunastu minutach w siodle.

fot. www.conrad.pl

Zatyczki z odtwarzaczem mp3 mogą uatrakcyjnić długie godziny jazdy, ale należy pamiętać, że oryginalne zatyczki nie separują nas w pełni od otoczenia, pozostawiając niektóre dźwięki słyszalnymi, np. klaksony innych pojazdów.

Z tego powodu nie zalecamy zatyczek z mp3, ale proponujemy je jako pewną ciekawostkę, alternatywę dla systemów audio w kaskach zamkniętych. Ponadto to rozwiązanie ma jeszcze jeden minus – w razie przypadkowego wypadnięcia zatyczki, tracimy nasz zestaw mp3. Cena prezentowanego modelu jest zaporowa, ale można znaleźć tańsze.

%d bloggers like this: