W Polsce brakuje stacji benzynowych na autostradach. To poważny problem – informuje NIK

Według ostatniego raportu NIK polscy kierowcy mają na autostradach utrudnione życie. Sieć stacji jest nieadekwatna do potrzeb i zdarza się, że kierujący pojazdami muszą szukać stacji paliw poza autostradą.

Wiele odcinków bez możliwości tankowania pojazdu ma długość ponad 100 kilometrów. Najgorzej jest pomiędzy Tarnowem a Korczową, gdzie na 180 kilometrowej trasie nie ma ani jednej stacji. Na drogach ekspresowych również bywają problemy z pustym bakiem. Niektóre odcinki, na których nie uświadczymy dystrybutora z paliwem, mają po 100 – 150 kilometrów.

fot. Pixabay / CC0 Creative Commons

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na opieszałość w budowie infrastruktury dodatkowej. W niektórych miejscach od oddania autostrady do postawienia stacji benzynowej upływało ponad 10 lat. Ponadto brakuje również parkingów, a część wybudowanych obiektów powstała niezgodnie z przepisami.

Za braki odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz trzy prywatne firmy, które wybudowały w Polsce autostrady. NIK proponuje, aby informować kierowców o odległości do kolejnej stacji za pomocą specjalnych znaków, podobnie jak ma to miejsce choćby w Niemczech.

%d bloggers like this: