5 łańcuchów zabezpieczających, których złodzieje nienawidzą

Zabezpieczenie motocykla pozostawionego na postoju to jeden z tematów nieustannie wracających na nasze łamy. Powód jest prosty. Motocykle bardzo często są kradzione podczas dłuższych lub krótszych przystanków w miejscach, gdzie ofiary pojawiają się regularnie – na przykład przed klubem sportowym, hipermarketem, na niestrzeżonym parkingu.

Poza lokalizacją dla złodzieja kluczowy jest czas jakiego potrzebuje, aby unieszkodliwić zabezpieczenie, dlatego solidne systemy zawsze będą pewniejsze niż mniej zaawansowane blokady, które można przełamać śrubokrętem.

Zasadniczo stosujemy cztery główne typy antykradzieżowych konstrukcji. Pierwsza to blokady montowane na tarczach hamulcowych, następnie wszelkie kombinacje pałąków w kształcie litery U. Po trzecie zapięcia złożone z kilkunastu elementów i będące połączeniem zalet U-Locka i łańcucha. Na czwartej pozycji planują się solidne łańcuchy. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Oczywiście wiele zależy od okoliczności, ale bez wątpienia grube łańcuchy najdłużej opierają się zapędom złodziei. Nie można ich szybko rozerwać, ze względu na dodatki tytanu i innych metali nie poddają się łatwo szlifierkom, a jeśli chodzi o nożyce do cięcia, to również dla nich stanowią spore wyzwanie.

fot. Pixabay / CC0 Creative Commons

Dobrej klasy nożyce, które są w stanie przeciąć pręt o grubości 12 mm, muszą mieć przynajmniej metrowe ramiona, na dodatek najczęściej nie poradzą sobie ze wzmocnioną stalą. Większość kradzieży dokonywana jest przez poślednich złodziei, którzy nie dysponują tak dobrym sprzętem.

Przegrywamy, bo całkiem zwyczajnie nasze zapięcia są zbyt słabe i byle jakie. To dlatego warto zainwestować w gruby łańcuch, który działa zniechęcająco już samym wyglądem, wymaga od złodzieja znacznie lepszego wyposażenia, a próby sforsowania są czasochłonne – czego amatorzy cudzej własności bardzo nie lubią.

Oczywiście nawet najlepszy łańcuch nie pomoże, jeśli motocykl zostanie przypięty za jego pomocą do drucianej statki ogrodzenia. Ponadto nigdy nie należy przypinać łańcucha na ziemi, lecz możliwie wysoko nad nią. To bardzo utrudnia przestępcy zadanie, ponieważ nie może przytrzymać ogniw żeby spróbować je przeciąć. Również o tym warto pamiętać.

Skoro koncentrujemy się na łańcuchach, którą firmę i model wybrać? Oto nasze pięć propozycji, pamiętajcie tylko, że ceny danych modeli różnią się bardzo w zależności od długości łańcucha, więc warto zastanowić się, jaka długość będzie optymalna. W linkach znajdują się namiary na strony producentów, ale poniższe modele znajdziecie również w Polsce, najlepiej skorzystać z porównywarek cen.

Dodam jeszcze, że osobiście stosuję wariant 120 cm, chociaż zdarza się, że brakuje mi tych kilka centymetrów, dlatego polecam długość 150 cm. Trzeba też pamiętać, że półtorametrowy łańcuch waży minimum 5 kg (najczęściej 7-8) i potrzeba solidnej sakwy lub kufra, żeby go wygodnie ze sobą transportować. Dodam jeszcze, że lepiej nie eksperymentować i postawić na sprawdzone marki i producentów.

Abus

Abus to niemiecki koncern zajmujący się produkcją zabezpieczeń, nazwa jest akronimem od August Bremicker und Söhne KG. Za kilka lat firma będzie świętować swoje 100-lecie.

W ofercie ABUS znajduje się obecnie 14 łańcuchów o różnych klasach bezpieczeństwa i cenach. ABUS stosuje oznaczenia zabezpieczeń od 1 do 20, dla rowerów zaleca się modele o klasie od 10 do 15, a dla motocykli właśnie 20. W tej klasie bardzo wysokie oceny uzyskuje łańcuch z zamkiem 37RK/80.

Fot. Abus

Model ten bazuje na łańcuchu o grubości 14 mm w formie pętli z tekstylną osłoną chroniącą lakier. Jarzma kłódki są obustronnie ryglowane, zamek zabezpieczono przez przewierceniem, osłona jarzma utrudnia atak ciężkimi narzędziami, a całość wykonana jest ze specjalnie hartowanej stali.

Link do produktu tutaj.

Kryptonite

Kryptonite to irlandzka marka słynąca z wysokiej jakości zabezpieczeń rowerowych i motocyklowych. W ofercie znajduje się obecnie 15 łańcuchów, z których jednym z najpotężniejszych jest New York Fahgettaboudit Chain. Kryptonite stosuje dziesięciostopniową skalę dla swoich produktów. New York Fahgettaboudit ma 10 punktów na 10.

fot. kryptonitelock.com

Konstrukcja opiera się na sześciobocznych ogniwach o grubości 14 mm wykonanych z utwardzonej stali z domieszką manganu. Kłódka z pałąkiem o średnicy 15 mm wykonana została z utwardzonej stali. Owalny kształt ogniw przeciwdziała próbom podważania, natomiast poprzeczka zamka chroniona jest dodatkowym, stalowym płaszczem. Zamek kłódki to model krążkowy z 2 ryglami. Oczywiście łańcuch powleczono nylonową osłoną, aby zapobiec uszkodzeniom lakieru.

Link do produktu tutaj.

AXA

Właściciel marki Kryptonite, czyli Allegion, posiada również bardzo dobrą markę AXA. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest mniej znana w Polsce. Produkty AXA niewiele ustępują Kryptonite, do tego są tańsze. Produkcja AXA odbywa się w Holandii, Francji i w… Polsce.

fot. .axasecurity.com

AXA używa 25 stopniowej skali ochrony. W praktyce zabezpieczenia od 20 wzwyż są już bardzo solidne. We wcześniejszej ofercie AXA dostępny był model Newton Promoto+ 5, obecnie nie ma go na stronie, natomiast najwyższy model to AXA Newton Promoto+ 4. Model ten, podobnie jak w przypadku konkurencji, produkowany jest w kilku długościach, co oczywiście odbija się na cenie. Promoto+ 4 posiada ogniwa z hartowanej stali o grubości 10,5 mm. Kłódka wyposażona jest w cylinder uniemożliwiający rozwiercenie.

Warto dodać, że Newton Promoto+ 4 spełnia rygorystyczny standard bezpieczeństwa Dutch ART 4. Oczywiście łańcuch posiada wysokiej jakości neoprenowe rękaw, który chroni elementy motocykla przed uszkodzeniem.

Link dol produktu pod tym adresem.

OnGuard

OnGuard oferuje wysokiej klasy zapięcia z serii Beast oraz Mastiff. System ochrony OnGuard ma aż 100 stopni: od 1 do 29 zamknięcia zapewniają podstawową ochronę, od 29 do 69 wysoką i od 69 do 100 najwyższą (ultimate security).

fot. www.onguardlock.com

Nasza propozycja to OnGuard Beast 8016 z grubych ogniw 14 mm wykonanych ze stali hartowanej pokrytej tytanem. Warstwa tytanu wzmacnia powierzchnię powodując ze wszelkie narzędzia ślizgają się po niej. Łańcuch spinany jest specjalną szeklą Boxer w kształcie U-Locka.

Zamek wykonano w technologii X4P, jest to mechanizm bębenkowy Z-Cylinder. W systemie bezpieczeństwa OnGuard, Beast 8016 otrzymał 99 punktów na 100. Bestia wśród zapięć została doceniona także złotym medalem przez organizację Sold Secure.

Link do zapięcia tutaj.

Oxford

Gama produktów popularnej w Polsce marki Oxford jest bardzo szeroka. Samych łańcuchów jest w sumie 18 wariantów, z czego trzy uzyskały najwyższą notę w testach angielskiego portalu motocyklowego MCN. Proponujemy właśnie jeden z tych modeli, czyli Oxford Monster 14 mm Hex Chain & Padlock.

fot. www.oxfordproducts.com

W internecie można znaleźć testy wytrzymałości znacznie niższych modeli Oxford, np. Heavy Duty, które poddają się wyłącznie długotrwałej pracy ze szlifierką kątową. W przypadku modelu Monster złodzieje mają jeszcze większy problem, bo grubość ogniw jest o 4 mm większa, a stal jest stopem z dodatkiem m.in. chromu.

Producent oferuje warianty o długości 120 cm, 150 cm i 200 cm. Model Monster uzyskał dobra ocenę rygorystycznych testów Sold Secure i Thatcham.

Link do łańcucha tutaj.

%d bloggers like this: