Koniec motocykli w stolicy kraju?! To pomysł urzędników z Hanoi

Władzie w Wietnamie ogłosiły plan całkowitego zakazu poruszania się motocyklami w Hanoi. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w 2030 roku. Skąd to drastyczne rozwiązanie?

Stolica kraju, w której mieszka 7,7 miliona ludzi, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Azji Południowo-Wschodniej. W 2016 roku Hanoi zyskało niechlubne miano drugiej aglomeracji o najgorszym powietrzu w regionie, gorzej było tylko w Saraburi w Tajlandii. W 2017 roku było jeszcze gorzej. Zaledwie 38 dni w roku miało jakość powietrza, którą Światowa organizacja Zdrowia uznała za dobrą.

fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Hanoi słynie z tysięcy skuterów i motocykli, i to właśnie one, wraz z elektrowniami węglowymi i ciężkim przemysłem, są obwinianie przez władze za szkodliwe wyziewy. Najbardziej niebezpieczni jest od grudnia do lutego, czyli w suchych miesiącach roku, kiedy wiatry kierują do Hanoi dodatkowe, zanieczyszczone powietrze z południowych Chin.

Inne próby poprawienia jakości powietrza w stolicy to rozbudowa transportu publicznego, posadzenie prawie miliona drzew i zachęcanie ludzi do przejścia na czystsze biopaliwa.

%d bloggers like this: