Ducati chce połączyć wszystkie pojazdy poruszające się po drogach. Dzięki temu ma być bezpieczniej

Na początku tego roku Ducati zapowiedziało kilka innowacji w projekcie „2025 Safety Road Map”, które dotyczą stopniowej integracji nowych technologii bezpieczeństwa z motocyklami. ABS działający w zakrętach (Cornering ABS) i system radarowy z przodu oraz z tyłu motocykla są już z powodzeniem rozwijane. Kolejnym krokiem ma być komunikacja pomiędzy pojazdami (vehicle-to-vehicle).

W tej chwili kilku producentów pracuje na technologiami, które mają poprawić bezpieczeństwo motocyklistów, w tym BMW nad samo prowadzącym się jednośladem i firma Ride Vision nad wydajną kamerą dookólną 360-stopni.

Ducati ma swój własny plan związany z projektem detekcji innych pojazdów za pomocą lasera. Następna faza to system komunikacji pojazdów, a konkretnie o samochodach i motocyklach „rozmawiających” ze sobą.

fot. materiały prasowe

Dane pomiędzy pojazdami są przesyłane do jednostki Qualcomm 9150 C-V2X. Systemy zainstalowane w pojazdach nieustannie komunikują się ze sobą, aby w razie zbytniego zbliżenia dwóch maszyn, kierującymi nimi ludzie zostali natychmiast ostrzeżeni o niebezpieczeństwie. Oczywiście system mógłby również badań i analizować trajektorie, pozycje innych pojazdów, i na tej podstawie przewidywać ewentualne problemy.

Firma z Borgo Panigale rozpoczęła już testy systemu wraz z Audi. Ducati Multistrada 1200 Enduro i Audi Q7 SUV oraz A4 współpracowały już podczas rzeczywistych testów w kontrolowanym środowisku. W chwili obecnej system działa wyłącznie w oparciu o dwie wymienione marki motoryzacyjne, ale spodziewamy się, że projekt Ducati ostatecznie ma na celu połączenie ze sobą praktycznie wszystkiego – pojazdów, dróg, infrastruktury drogowej, itp.

Warto dodać, że demonstracyjny projekt Ducati i Audi jest częścią szerszego programu o jednoznacznie nazwie Connected Vehicle to Everything (ConVeX), który obejmuje obecnie Audi, Ducati, Ericssona, SWAECO, Technical University of Kaiserslautern I Qualcomm CDMA Technologies GmbH.

Czy zmierzamy do bezpiecznego świata, w którym jednak zniknie pojęcie anonimowości, a poza systemem człowiek „nie będzie istniał”?

%d bloggers like this: