Izraelczycy opracowują CAT – motocyklowy system unikania kolizji

W Izraelu powstaje system, który ma podnieść bezpieczeństwo motocyklistów. CAT to skrót do Collision Aversion Technology, czyli systemu unikania kolizji. Startup RideVision ma za zadanie błyskawicznie zareagować w przypadku pojawienia się na drodze motocyklisty ruchomej przeszkody. W takim wypadku jednostka sterująca wpłynie na systemy motocykla w celu zmniejszenia jego prędkości.

Fot. RideVision

Oczywiście CAT nie będzie działał w każdej sytuacji, bo zadaniem Collision Aversion Technology nie jest przejęcie do kierującego uprawnień w zakresie dawkowania mocy i hamowania, a jedynie pomocy w sytuacji awaryjnej, np. kiedy na torze jazdy motocyklisty pojawi się nagle inny pojazd.

Działanie systemu będzie opierało się na zestawie czujników i kamer, z których obraz będzie analizowany przez jednostkę centralną. Czy takie rozwiązania są potrzebne motocyklistom?


Ride Vision – Collision Aversion Technology. Źródło: YouTube, Ride Vision

Bez wątpienia jazda na motocyklu niesie ze sobą więcej zagrożeń niż pojazdami samochodowymi. Każdy nowy pomysł i technologia, która może wspomóc motocyklistów i poprawić bezpieczeństwo, jest godna rozważenia i przetestowania. Czy okaże się w praktyce skuteczna, to już zupełnie inne pytanie.

%d bloggers like this: