Niken zapoczątkował nową serię? Yamaha przygotowuje kolejnego trójkołowca

Yamaha Niken już teraz okazuje się sukcesem japońskiego producenta, a ponieważ specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z tego, że doskonale reagują na zapotrzebowanie rynku i oczekiwani klientów, Yamaha przygotowuje kolejnego trójkołowca.

Pierwszy krok, którym jest złożenie dokumentów patentowych, został wykonany. Wiemy już, że  mniejsza wersja trójkołowego motocykla z zapędami sportowymi będzie wspierać się na konstrukcji MT-03.

Fot. MareBikes.co.uk

Sercem układu będzie silnik MT-09 o pojemności 321 cm3 i 42 KM mocy. Z przedstawionych rysunków wynika, że przód motocykla jest właściwie kalką Yamahy Niken, natomiast tylna sekcja to czysty MT-03. Pewne różnice widać jedynie w środkowej części maszyny, gdzie znajdują się części poprawiające właściwości jezdne motocykla.

Przypomnijmy, że model Niken pojawił się w drugiej połowie 2017 roku. Motocykl napędza silnik z MT-09 o pojemności 847 cm3 113 KM mocy. Dwa koła z przodu zapewniają dużą dokładność i stabilność w zakrętach. Chociaż Niken bazuje na popularnym hyper-nakedzie, jednostka ma swoje własne, specjalnie zaprojektowane podwozie umożliwiające dostosowanie się do nietypowej geometrii ramy w trójkołowej konfiguracji.

Fot. MareBikes.co.uk

Niken wykorzystuje to, co Yamaha nazywa Leaning Multi-Whee lub LMW, czyli najprościej rzecz ujmując technologię podwójnych, pochylanych kół. Wraz z układem kierowniczym z kompensacją Ackermana i rozkładem ciężaru pomiędzy przodem a tyłem na poziomie 50 do 50 proc., możliwy kąt pochylenia w zakręcie wynosi aż 45 stopni.

Mniejszy następca Nikena, który powstanie na bazie MT-03, będzie zapewne równie skutecznie wykorzystywał zalety dwóch przednich kół.

%d bloggers like this: