To prawdziwa bomba! Motocykle Indian będą produkowane w Polsce?!

Kilka dni temu Harley-Davidson ogłosił, że z powodu wojny cenowej Trumpa, jest zmuszony do przeniesienia części produkcji poza granice USA. W najnowszym wydaniu „Business Journal” pojawiła się jeszcze ciekawsza informacja. Istnieje duża szansa, że Indian przesunie część produkcji motocykli do… Polski!

Chieftain Limited. Foto Indian

– Narzucone przez Unię Europejską cła odwetowe zmuszają nas do analizy i oceny planów zminimalizowania skutków tych działań, również możliwości przeniesienia produkcji motocykli Indian, których odbiorcami są klienci w Europie, z Iowa do naszego zakładu w Polsce – powiedziała Jess Rogers, rzeczniczka Polaris Industries, czyli firmy matki Indian Motorcycle.

Przypomnimy, że amerykańska firma ma od czterech lat zakład produkcyjny w Opolu. Zatrudnia w nim ponad pół tysiąca osób. Dodajmy jeszcze, że UE podwyższyła taryfy celne na motocykle z 6 do 31 proc., co w konsekwencji podnosi koszt sprowadzenia każdego egzemplarza z USA do Unii o ponad 2 tys. dolarów.

Scout Bobber. Fot. Indian

W przypadku konkurenta Indiana, z 242 tys. egzemplarzy sprzedanych przez Harleya-Davidsona w zeszłym roku, blisko 40 tys. kupili klienci z Europy, coczyli ponad czterdzieści procent sprzedaży motocykli marki poza Stanami Zjednoczonymi.

Indian wyliczył już, że koszty z powodu wyższych ceł wyniosą firmę 15 mln dol. Motocykle najstarszej amerykańskiej marki motocyklowej produkowane są w kraju pochodzenia oraz w jednej fabryce w Meksyku. Czy Indiany będą zjeżdżać również z linii montażowej w Polsce? To może się stać.

Foto: Indian Motorcycles
%d bloggers like this: